"Ziemie odzyskane" 76 lat po wojnie. Prof. Sakson: nadal odznaczają się znaczną wielokulturowością

2021-09-05, 13:15

"Ziemie odzyskane" 76 lat po wojnie. Prof. Sakson: nadal odznaczają się znaczną wielokulturowością
Dekoracje propagandowe upamiętniające Ziemie Odzyskane "1000 lat prastarych ziem polskich". Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

W 1945 roku na terenach ziem zachodnich i północnych nastąpiła niemal całkowita wymiana ludności. (...) To spowodowało, że na te tereny napłynęły różne grupy ludności, która z mozołem zaczęła tworzyć nową społeczność - mówił prof. Andrzej Sakson, socjolog i badacz ziem tzw. odzyskanych.

Ziemie zachodnie i północne Polski, nazywane swego czasu - głównie w wyniku propagandy PRL-owskiej - ziemiami odzyskanymi, to obszar wciąż niezwykle interesujący pod kątek społecznym. To prawdziwy tygiel kulturowy, w którym w pewnym momencie spotkały się społeczności i kultury, które wcześniej nigdy nie miały ze sobą nic wspólnego. Co z tego wynika dla samych ziem zachodnich, a także dla Polski - o tym mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Sakson.

Powiązany Artykuł

kopalnia free 1200.jpg
Dr Krzystyniak: Śląsk umiera gospodarczo i kulturowo, musimy go ratować

Gość PR24 wyjaśnił, że obszar ziem zachodnich i północnych ma swoją specyfikę, która wywodzi się z kontekstu historycznego, czyli przede wszystkim wydarzeń roku 1945, kiedy w tego obszaru wysiedleni zostali Niemcy, a na ich miejsce przyjechali osadnicy z różnych miejsc. Z tego powodu nowa społeczność ziem zachodnich i północnych - jak wyjaśnił prof. Andrzej Sakson - nazywana jest społecznością postmigracyjną i charakteryzuje się znaczną wielokulturowością, w porównaniu z innymi regionami Polski.

Czytaj również:

- Wymieńmy te 5-6 podstawowych grup, które na ziemiach zachodnich zamieszkiwały i zamieszkują. To przede wszystkim ludność tzw. rodzima - Ślązacy, Kaszubi, Mazurzy i Warmiacy (...), podstawową grupę stanowili osadnicy z Polski centralnej, w tym byli tam osadnicy wojskowi, bardzo ważną, wyrazistą grupą byli kresowiacy (...), kolejną grupą byli reemigranci z Francji, Belgii i Rumunii, i wreszcie mniejszości narodowe, które dopełniały swoistą mozaikę. (...) Warto wspomnieć o ponad 100-150 tys. żołnierzy Armii Radzieckiej - mówił prof. Andrzej Sakson.

Gość PR24, zapytany o przyczyny odrębności ziem zachodnich, odparł, że utrzymywanie się tej odrębności nawet tyle lat po wojnie, może wynikać ze skali, jaka dotyczy tego obszaru. - Przypomnijmy, że ok. 1/3 mieszkańców naszego kraju zamieszkuje na ziemiach tzw. odzyskanych - mówił prof. Sakson.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Prof. Andrzej Sakson o tzw. ziemiach odzyskanych ("Konfrontacje idei" / PR24) 22:05
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: "Konfrontacje idei"
Prowadzi: Zdzisław Krasnodębski
Gość: prof. Andrzej Sakson (badacz tzw. ziem odzyskanych)
Data emisji: 05.09.2021
Godzina emisji: 11.36

PR24/jmo

Polecane

Wróć do strony głównej