X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

B. Górka-Winter: wizyta przedstawicieli NATO na Ukrainie to bardzo ważny moment

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 21:07
- Ta wizyta przedstawicieli NATO na Ukrainie zawiera bardzo pełną agendę. Przy okazji odbędzie się także posiedzenie NATO-Ukraina, przemówienie w parlamencie. Widać, że to bardzo ważny moment zaangażowania i okazania poparcia dla wysiłków ukraińskich na wielu frontach - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Beata Górka-Winter z UW. Gościem audycji był również były ambasador RP na Ukrainie, Jan Piekło. 
Audio
  • 30.10.2019 Prof. Beata Górka-Winter i Jan Piekło o wizycie przedstawicieli NATO na Ukrainie
Protest przeciwko wycofaniu sił wojskowych w strefie konfliktu z Rosją na wschodzie Ukrainy
Protest przeciwko wycofaniu sił wojskowych w strefie konfliktu z Rosją na wschodzie Ukrainy Foto: PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

We środę do portu w Odessie wpłynęły cztery okręty NATO, na których znajdowała się delegacja Sojuszu wraz z jego sekretarzem generalny, Jensem Stoltenbergiem. Zdaniem prof. Beaty Górki-Winter po tej wizycie można spodziewać się konkretnych zobowiązań NATO względem Ukrainy. - Zwróciłabym tutaj uwagę na efekt polityczny. Wizyty na tak wysokim szczeblu zawsze coś znaczą. Nie są to puste gesty i za tym pójdą konkretne zobowiązania ze strony NATO. Przez wiele lat mieliśmy dyskusję o tym, że NATO potępia aneksję Krymu, ale faktem jest, że te zaangażowanie nie było tak aktywne jak byśmy tego oczekiwali - zaznaczyła. 

"NATO zebrało się w sobie" 

- Ukraina nie jest członkiem NATO, więc nie ma mowy o zobowiązaniach sojuszniczych, ale państwa NATO, które chcą pomóc Ukrainie, od lat zabiegają o to, by Ukraina dokonała działań w zakresie reformy wojska - dodała.

Wegry 2 1200.jpg
Sprzeciw Węgier. Nie będzie wspólnej deklaracji NATO ws. Ukrainy

Uważa ona także, że "przy okazji odbędzie się także posiedzenie NATO-Ukraina, przemówienie w parlamencie. Przewidziane są także spotkania z organizacjami społecznymi. Widać, że to bardzo ważny moment zaangażowania i okazania poparcia dla wysiłków ukraińskich na wielu frontach".

- Modernizacja armii, kwestie cyberdowodzenia i cyberobrony nie przypadkowo rozpoczynają się w Odessie. Jest to trochę paradoksalne, gdyż wiadomo że Donald Trump jakiś czas temu groził Ukrainie wstrzymaniem pomocy. Z drugiej strony zarzucał on sojusznikom europejskim, dlaczego tylko Ameryka ma angażować się w pomoc Ukrainie, stąd widać ruch po stronie europejskich sojuszników, by trochę załagodzić te zarzuty. NATO po wielu latach zebrało się w sobie, choć nie będzie to zaangażowanie stricte wojskowe - stwierdziła profesor. 

"Fatalny epizod"

Jan Piekło przypomniał o trudnych relacjach Ukrainy z Sojuszem Północnoatlantyckim. - To bardzo specyficzny moment. W tej chwili odbywa się wycofywanie części oddziałów ukraińskich w okolicach Zołotego. Nie jestem do końca przekonany czy to się podoba Ukraińcom. Niestety w historii stosunków Ukraina-NATO jest już niestety epizod, który zakończył się dość fatalnie, a mówię o tym, że Gruzja i Ukraina aplikowały o Membership Action Plan w 2008 r. na szczycie NATO. Zostało to zablokowane przez ważne i duże kraje UE, takie jak Niemcy, Francja czy Włochy. Rezultatem tego była później wojna w Gruzji - wskazał były ambasador. 

ukraina free 1200 free .jpg
Premier Ukrainy zaprosił szefa polskiego rządu do Kijowa

- Prezydent Zełenski tuż po swoim wyborze oświadczył, że jeżeli gdzieś się Ukrainy nie zaprasza, to Ukraina nie będzie się wpraszać i nalegać na Membership Action Plan i członkostwo w NATO. Fiaskiem zakończyły się rozmowy w sprawie tranzytu gazu z Gazpromem. Mamy także zaangażowanie Rosji w Syrii. Tu rozgrywa się znacznie większa gra, w której chodzi nie tylko o Ukrainę. Morze Bałtyckie jest ważnym rejonem, w którym NATO może być nieobecne bez zgody Turcji - zwrócił uwagę. 

- Zapewne w Odessie dojdzie do sformułowania jakiejś koncepcji. Zarówno NATO jak i Ukraina w obliczu zagrożenia rosyjskiego nie mogą sobie pozwolić na to, aby z tej wizyty nic nie wynikło. Podejrzewam, że jest już tam coś przygotowane. Na tym polega polityka - kontynuował.

Formuła szwedzka

Prof. Beata Górka-Winter wyraziła opinię, że relacje Ukrainy z NATO mogą stać się podobne do tych, jakie NATO prowadzi ze Szwecją. - Przykładowo Szwecja kooperuje z NATO od lat. Nie jest ona członkiem NATO i nie ma oficjalnych gwarancji bezpieczeństwa, lecz w obliczu konfliktu może liczyć na wsparcie państw NATO. Nie możemy zapominać o strategicznym położeniu Ukrainy dla państw wschodniej i południowej flanki. Nie możemy na dłużej przyglądać się temu jak to państwo jest osłabiane działaniami wojennymi. Po cichu nie wyrażając sprzeciwu, państwa przeciwne Ukrainie mogą zgodzić się na zacieśnienie więzów, podobnie jak ze Szwecją - powiedziała. 

Ukraina Parlament 1200 shutterstock.jpg
Wicepremier Ukrainy: mimo zmiany władzy nadal dążymy do członkostwa w NATO

- Niewykluczone, że powstanie tu formuła podobna do Szwecji, tyle że Szwecja jest pod pewnym naciskiem. Być może, że w wypadku agresywnej polityki rosyjskiej Szwecja do NATO wstąpi i wtedy być może do NATO chciałaby wstąpić także Ukraina - przyznał Jan Piekło. 

***

Audycję prowadziła Maria Przełomiec.

Polskie Radio 24/pkr

-------------------------------------

Data emisji: 30.10.2019

Godzina emisji: 20.33

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W. Zełenski zapewnia w NATO o euroatlantyckich aspiracjach Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 18:48
Nowy prezydent Ukrainy zapewnia, że jego kraj nie zmienia prozachodniego kursu. Wołodymyr Zełenski spotkał się w Brukseli z sekretarzem generalnym NATO. Zapewnił, że Kijów nadal chce przystąpić do Sojuszu i poinformował, że jest gotów do nowych negocjacji pokojowych z Rosją.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert po rozmowach Putin-Erdogan: NATO traci Turcję od czasu zamachu stanu

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 21:59
Jak wyglądają relacje Turcji i Rosji i jakie to ma konsekwencje w kontekście przynależności Turcji do NATO? O oddaleniu stanowisk Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz rządu w Ankarze mówili w Polskim Radiu 24 Andrzej Talaga i Juliusz Sabak.
rozwiń zwiń