more_horiz

Kamil Kłysiński: oprócz Białorusi nikt w zdecydowany sposób nie popiera Moskwy

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2022 21:45
- OUBZ nie jest ani silny, ani zwarty. (..) Szczyt jubileuszowy na 30-lecie organizacji wyraźnie pokazał, że oprócz Białorusi nikt więcej w zdecydowany sposób nie popiera Moskwy - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 ekspert z OSW Kamil Kłysiński. Gościem audycji był także Wojciech Górecki (OSW).
Ekspert z OSW: oprócz Białorusi nikt w zdecydowany sposób nie popiera Moskwy
Ekspert z OSW: oprócz Białorusi nikt w zdecydowany sposób nie popiera MoskwyFoto: Kosmogenez/Shutterstock

Eksperci z Ośrodka Studiów Wschodnich skomentowali na antenie Polskiego Radia 24 aktualny stan Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, której członkami są Rosja, Białoruś, Armenia, Kazachstan, Kirgistan oraz Tadżykistan.

Jak wskazał Kamil Kłysiński, "OUBZ nie jest ani silny, ani zwarty, ani gotowy". Dodał, że szczyt jubileuszowy na 30-lecie organizacji "wyraźnie pokazał, że oprócz Białorusi nikt więcej w zdecydowany sposób nie popiera Moskwy".

- Mamy taki sprawny i dobrze ze sobą współpracujący układ dwóch państw, których przywódcy trzymają się razem, bo nie mają wyjścia - są obarczeni sankcjami i razem będą się bronić. Choć sama siła Aleksandra Łukaszenki jest zdecydowanie defensywna a nie ofensywna. A OUBZ nie odgrywa istotnej roli, najważniejsza w tym wszystkim jest oczywiście Rosja - powiedział ekspert.

Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym

Z kolei Wojciech Górecki ocenił, że pozostali członkowie Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym "korzystają z okazji, żeby siedzieć cicho, ponieważ nie wiedzą w którą stronę potoczy się sytuacja wojny na Ukrainie i nie zajmują żadnego konkretnego stanowiska dopóki nie będzie to absolutnie konieczne".

- Armenia się zdystansowała, z kolei Kazachstan miałby powody do tego, żeby odwdzięczyć się OUBZ, ale też zachowuje powściągliwość. Rząd w Nur-Sułtanie pozwalał na demonstracje proukraińskie i dosyć niechętnie patrzył na symbolikę rosyjskiej agresji - powiedział.

- Kirgistan i Tadżykistan - one są najbardziej uzależnione od Rosji, to głownie jest kwestia migrantów, których przekazy pieniężne w bardzo poważnym stopniu zasilają budżety tych państw. Starają się tak zachowywać, żeby nie było o nich słychać, ale na pewno nie są zachwycone tym, co się dzieje. W Kirgistanie były konfiskaty symboliki rosyjskiej i w bardzo małym stopniu wojna istnieje w przestrzeni medialnej tych państw - wskazał ekspert.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:54 PR24_mp3 2022_05_25-20-35-40.mp3 Ekspert z OSW: oprócz Białorusi nikt w zdecydowany sposób nie popiera Moskwy ("Spojrzenie na Wschód"/Polskie Radio 24) 

Czytaj także:

***

Audycja: "Spojrzenie na Wschód"

Prowadząca: Maria Przełomiec

Goście: Kamil Kłysiński (OSW), Wojciech Górecki (OSW)

Data emisji: 25.05.2022

Godzina: 20.33 

ng

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem