more_horiz

"Rosjanie, którzy są na tej wojnie, o nic nie walczą". Zbigniew Parafianowicz o sytuacji na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2022 21:17
- Sami Rosjanie są co do tej wojny sceptyczni. To Putin od 2004 roku ma przekonanie, że musi zniewolić dawny mózg Sojuza, bez którego odbudowa imperialnej Rosji jest niemożliwa - mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Parafianowicz, autor książki "Śniadanie pachnie trupem", redaktor "Dziennika Gazety Prawnej".
Zbigniew Parafianowicz o sytuacji na Ukrainie: Rosjanie, którzy sąna tej wojnie, o nic nie walczą.
Zbigniew Parafianowicz o sytuacji na Ukrainie: Rosjanie, którzy są na tej wojnie, o nic nie walczą.Foto: PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE

Jak powiedział dyrektor Centrum Badań Energetycznych Ołeksandr Charczenko, w wyniku masowych ataków rosyjskich rakiet na terytorium Ukrainy ucierpiało 40 procent ukraińskiego systemu energetycznego. Pracownicy służb potrzebują co najmniej 12 godzin, aby wyeliminować skutki uderzeń rakietowych. Od 24 lutego na Ukrainie trwa wojna wywołana przez rosyjski reżim Władimira Putina. 

"Oni o nic nie walczą"

Gościem audycji "Spojrzenie na Wschód" był Zbigniew Parafianowicz, autor książki "Śniadanie pachnie trupem" stanowiącej zbiór reportaży z ukraińskiej wojny. Jak zaznaczył, "wiemy na pewno, że Rosjanie, którzy są na tej wojnie, o nic nie walczą". - To Putin od 2004 roku ma przekonanie, że musi zniewolić dawny mózg Sojuza, bez którego odbudowa imperialnej Rosji jest niemożliwa - podkreślił.

Zaznaczył, że ma jednak wrażenie, iż "sami Rosjanie są co do tego sceptyczni". - Brakuje tam takiej podbudowy etycznej do tej wojny, nie ma takiego imperatywu moralnego, który mógłby towarzyszyć jakiemuś skutecznemu podbojowi - ocenił.


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
25:56 Parafinowicz 2033.mp3 Zbigniew Parafianowicz: Putin od 2004 roku ma przekonanie, że musi zniewolić dawny mózg Sojuza, bez którego odbudowa imperialnej Rosji jest niemożliwa (Polskie Radio 24)

***

Audycja: "Spojrzenie na wschód"

Prowadził: Antoni Opaliński 

Gość: Zbigniew Parafianowicz, autor książki "Śniadanie pachnie trupem", redaktor "Dziennika Gazety Prawnej"

Data emisji: 2.11.2022

Godzina emisji: 20.33

 

jb/kor

Zobacz także

Zobacz także