X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa interpretacja sztuki Europy Środkowo-Wschodniej po 1989 r.

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 05:01
- Kwestionuję proste podziały na sztukę globalną, której przypisywać  można pewną wartość, i sztukę regionów czy środowisk która miałaby charakter wtórny lub był pewnego rodzaju naśladownictwem. Ten podział jest upraszczający – mówił W Polskim Radiu 24 Prof. Andrzej Szczerski, historyk sztuki, UJ, autor książki "Transformacja. Sztuka w Europie Środkowo-Wschodniej po 1989 r."
Audio
Rafał Bujnowski, Papież, 2002, olej na płótnie
Rafał Bujnowski, "Papież", 2002, olej na płótnie Foto: Kolekcja MOCAK-u

Jak w Europie Środkowo-Wschodniej zmieniła się sztuka po 1989 r. Czy sztuka naszego regionu ma własny idiom artystyczny, czy mówi coś o świecie, czy stanowi jedynie próbę, nieudolnego czasem, naśladownictwa sztuki zachodniej?

Prof. Andrzej Szczerski - Dziś mówimy raczej o policentrycznym modelu kultury, uwzględniającym różne miejsca i konteksty, w których powstaje sztuka i na tej podstawie dokonującym wartościowania. Dlatego tak fascynujący jest region Europy Środkowo-Wschodniej, w którym obserwujemy po 1989 r. dojrzewanie do pewnej świadomości, podmiotowości ale także specyfiki w ramach Europy. Są w niej innej obszary o wspólnych cechach, chociażby kraje skandynawskie, Wyspy Brytyjskie czy Półwysep Iberyjski, co nadaje sztuce dynamikę i różnorodność. Są to istotne wartości w kulturze, doceniane w miejsce globalnej siatki pojęć nakładanej na sztukę z pojedynczych środowisk w próbie tłumaczenia ich przy pomocy kodów wydających się pozornie ważniejszymi z racji rozpoznania na całym świecie. – zaznaczył gość Polskiego Radia 24.

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiał Jakub Moroz.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 07.01.2019

Godzina emisji: 23:37

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Eter" Krzysztofa Zanussiego. Wokół mitu Fausta

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 23:59
W kinach można oglądać najnowszy filmu reżyserii Krzysztofa Zanussiego. W rolach głównych wystąpili Jacek Poniedziałek i Andrzej Chyra. O filmie w audycji Jakuba Moroza mówił dr Łukasz Jasina, filmoznawca i historyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Badacz literatury: Zbigniewa Herberta i jego twórczość trzeba widzieć całościowo

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2018 00:05
- Dominują pewne modele interpretacji twórczości Zbigniewa Herberta. W praktyce zostały one dostrzeżone w II połowie lat 80. lub na początku lat 90. XX wieku - mówił w audycji "Rozpruwacz kulturalny" profesor Tomasz Garbol, badacz literatury z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
rozwiń zwiń