X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Działalność i znaczenie Ruchów Stowarzyszeń Regionalnych

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2018 08:29
- Regionalne towarzystwa naukowe i kulturalne wyrosły z obrony narodowej tożsamości Polaków, z dążeń do pielęgnowania tradycji i zachowania narodowych wartości kulturalnych – mówiła w audycji "Społeczeństwo obywatelskie: Reaktywacja” w Polskim Radiu 24 Bożena Konikowska, przewodnicząca Ruchów Stowarzyszeń Regionalnych. O regionalnych aspektach kultury dyskutowali również Małgorzata Czernik, artystka malarz, regionalistka oraz Roman Stachera, artysta malarz i regionalista.
Audio
  • 15.09.2018 Bożena Konikowska, przewodnicząca Ruchów Stowarzyszeń Regionalnych, Małgorzata Czernik, artystka malarz, regionalistka oraz Roman Czernik, artysta malarz i regionalista (Społeczeństwo obywatelskie: Reaktywacja)
Barwny korowód zainaugurował obchody 80-lecia istnienia w Lipcach Reymontowskich, Amatorskiego Zespołu Regionalnego im. Wł. St. Reymonta.
Barwny korowód zainaugurował obchody 80-lecia istnienia w Lipcach Reymontowskich, Amatorskiego Zespołu Regionalnego im. Wł. St. Reymonta.Foto: PAP/Grzegorz Michałowski

Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest okazją do przypomnienia ogromnego wkładu polskiego ruchu regionalistycznego w budowanie narodowej tożsamości i patriotyzmu. Małe, regionalne stowarzyszenia i towarzystwa kulturalne od lat zajmują się upowszechnianiem wartości kulturalnych i narodowych w małych ojczyznach.

- Szczególny fenomen regionalizmu polskiego to masowy ruch towarzystw regionalnych, który na ziemiach polskich istnieje od 200 lat, licząc od powstania w 1800 roku pierwszego Towarzystwa Przyjaciół Nauk – mówiła Bożena Konikowska. - Regionalne towarzystwa naukowe i kulturalne wyrosły z obrony narodowej tożsamości Polaków, z dążeń do pielęgnowania tradycji i zachowania narodowych wartości kulturalnych – dodała przewodnicząca Ruchów Stowarzyszeń Regionalnych.

Artysta malarz Roman Stachera podkreślał ogromne zaangażowanie lokalnych artystów i działaczy społecznych w kultywowanie tradycji narodowych i kulturalnych.

- Często jeździłem w różne regiony Polski i tam odkryłem niesamowite rzeczy – podkreślał regionalista. - Mamy nieprawdopodobnie piękną kulturę, którą należy zawsze i wszędzie pokazywać. Z tym, że potrzebne jest również wsparcie państwa, bo ci ludzie czasami są biedni, a ich potrzeby tak wielkie – dodał artysta.

Małgorzata Czernik z wielkim zaangażowaniem włączyła się w działalność towarzystw regionalnych. – Poszłam głęboko w ziemię. Jeśli jesteśmy zakorzenieni w niebie, to dajemy dobre owoce na ziemi. W tym wszystkim ważna jest etyka. Pasja to jedno, ale miłość do ziemi, życia ludzi i do tych zwyczajów zafascynowały mnie bardzo – wspominała malarka swoje kontakty z regionalizmem.

W dniach 23-25 września 2018 roku w Legnicy odbędzie się XI Kongres Stowarzyszeń Regionalnych, pod patronatem Prezydenta RP.

Więcej do wysłuchania w całym zapisie audycji.

Gospodarzem programu był Maciej Woźniakiewicz

Polskie Radio 24/dk

------------------------------

Data emisji: 15.09.18

Godzina emisji: 7.38

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Grzybobranie im. Johna Cage'a. Spotkania kultury w rytmie natury

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 13:48
Grzybobranie to plenerowe wydarzenie inspirowane życiem i strategiami twórczymi Johna Cage'a - artysty blisko przyrody i jej wewnętrznego rytmu, który swoją twórczość podporządkował zasadom jej funkcjonowania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomek Sikora: fotograf nie powinien być oprawcą

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2018 11:00
- Człowiek, który jest fotografowany bardzo często nie ma wpływu, nie jest poinstruowany. Poza tym, że stoi pod ścianą a fotograf mówi mu, że "robi zdjęcie". To nieporozumienie - powiedział w Polskim Radiu 24 fotograf Tomek Sikora. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tchnienie" - nowy sezon w Teatrze Narodowym w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2018 08:01
- Mamy współczesny tekst, jest nas dwoje, to zupełnie inna praca, odkrywanie. To co dzieje się przy "Tchnieniu" jest dla mnie wyjątkowe - mówił w Polskim Radiu 24 aktor Mateusz Rusin, któremu na scenie Teatru Narodowego w Warszawie towarzyszy Justyna Kowalska.
rozwiń zwiń