X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Kilkanaście procent Polaków pije kolosalne ilości". Prof. Krzysztof Wojcieszek o polskim stylu spożywania alkoholu

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2021 07:51
- Paradoks Polski polega na tym, że 40 procent konsumentów spożywa 1 litr alkoholu rocznie, natomiast kilkanaście procent - nawet 36 litrów rocznie. I ta grupa powoduje problemy - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. dr. hab. Krzysztof Wojcieszek, filozof, psycholog, współtwórca Narodowego Programu Trzeźwości.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/gashgeron

W ciągu roku na rynku ukazuje się ok. 10 tys. prac naukowych poświęconych alkoholowi i problemowi alkoholizmu. Gość Polskiego Radia 24 podkreślił jednak, że alkohol "cały czas pozostaje to dla nas tajemniczą substancją". Prof. Krzysztof Wojcieszek, specjalista w zakresie uzależnień młodzieży, patologii społecznych, współtwórca Narodowego Programu Trzeźwości, mówił o różnicach między śródziemnomorskim a północno-wschodnim stylem spożywania alkoholu. 

mózg głowa myślenie 1200 free
Jak alkohol osłabia naszą pamięć?

- Styl życia Europejczyków dzieli się na dwie grupy - południowy, czyli śródziemnomorski i północno-wschodni. I one dramatycznie się różnią - zaznaczył. Podkreślił, że "styl północno-wschodni polega na używaniu alkoholu wprost jako narkotyku". 

- We Włoszech w ciągu roku pije się 2/3 ilości alkoholu, który spożywany jest w Polsce. Widać więc, że to nie jest kraj abstynentów - powiedział. - Jednak tam sposób spożywania alkoholu jest na tyle rozsądny, że w tym kraju problem uzależnienia jest ośmiokrotnie mniejszy niż u nas - wyjaśnił.  


Posłuchaj
22:30 _PR24_AAC 2021_06_13-07-06-02.mp3 Prof. Krzysztof Wojcieszek o polskim stylu spożywania alkoholu ("Społeczeństwo obywatelskie: Reaktywacja"/PR24)

Prof. Wojcieszek przywołał badania, w których respondentów pytano o motywy sięgania po alkohol. Polska zajęła wysoką pozycję wśród takich odpowiedzi, jak "piję po to, żeby się upić". - We Włoszech natomiast dominuje tzw. towarzyski przymus picia, czyli "piję, żeby się nie odróżniać od innych" - tłumaczył.

Gość Macieja Woźniakiewicza przyznał, że pod względem spożycia alkoholu Polacy są w Europie "średniakami". Zwrócił jednak uwagę na paradoks sytuacji w Polsce. - Mamy kilkanaście procent konsumentów, którzy piją kolosalne ilości alkoholu. 40 procent konsumentów spożywa 1 litr alkoholu rocznie, ale te kilkanaście procent pije ok. 36 litrów na rok. I to oni nakręcają problemy - tłumaczył.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

***

Audycja: Społeczeństwo obywatelskie: reaktywacja

Prowadzący: Maciej Woźniakiewicz

Gość: prof. dr. hab. Krzysztof Wojcieszek

Data emisji: 13.06.2021

Godzina emisji: 07:06

kp

Zobacz więcej na temat: alkohol alkoholizm

Czytaj także

Światowy Dzień Trzeźwości. Czy pandemia sprzyja nałogom?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 21:07
Nuda, samotność, obawa o przyszłość w czasie lockdownu sprawiają, że wielu z nas częściej zaglądają do kieliszka, wskazują najnowsze badania Global drug servey. Ale alkohol to nie jedyny z nałogów, który czyha na nasze życie i zdrowie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

W pandemii chętniej sięgamy po alkohol

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 16:45
Jak wykazują badania, coraz więcej Polaków, w czasie pandemii, regularnie sięga po alkohol. Większość zagląda do kieliszka w domowym zaciszu. Jak bardzo nasilił się problem? 
rozwiń zwiń