more_horiz

"Kilkanaście procent Polaków pije kolosalne ilości". Prof. Krzysztof Wojcieszek o polskim stylu spożywania alkoholu

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2021 07:51
- Paradoks Polski polega na tym, że 40 procent konsumentów spożywa 1 litr alkoholu rocznie, natomiast kilkanaście procent - nawet 36 litrów rocznie. I ta grupa powoduje problemy - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. dr. hab. Krzysztof Wojcieszek, filozof, psycholog, współtwórca Narodowego Programu Trzeźwości.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/gashgeron

W ciągu roku na rynku ukazuje się ok. 10 tys. prac naukowych poświęconych alkoholowi i problemowi alkoholizmu. Gość Polskiego Radia 24 podkreślił jednak, że alkohol "cały czas pozostaje to dla nas tajemniczą substancją". Prof. Krzysztof Wojcieszek, specjalista w zakresie uzależnień młodzieży, patologii społecznych, współtwórca Narodowego Programu Trzeźwości, mówił o różnicach między śródziemnomorskim a północno-wschodnim stylem spożywania alkoholu. 

mózg głowa myślenie 1200 free
Jak alkohol osłabia naszą pamięć?

- Styl życia Europejczyków dzieli się na dwie grupy - południowy, czyli śródziemnomorski i północno-wschodni. I one dramatycznie się różnią - zaznaczył. Podkreślił, że "styl północno-wschodni polega na używaniu alkoholu wprost jako narkotyku". 

- We Włoszech w ciągu roku pije się 2/3 ilości alkoholu, który spożywany jest w Polsce. Widać więc, że to nie jest kraj abstynentów - powiedział. - Jednak tam sposób spożywania alkoholu jest na tyle rozsądny, że w tym kraju problem uzależnienia jest ośmiokrotnie mniejszy niż u nas - wyjaśnił.  


Posłuchaj
22:30 _PR24_AAC 2021_06_13-07-06-02.mp3 Prof. Krzysztof Wojcieszek o polskim stylu spożywania alkoholu ("Społeczeństwo obywatelskie: Reaktywacja"/PR24)

Prof. Wojcieszek przywołał badania, w których respondentów pytano o motywy sięgania po alkohol. Polska zajęła wysoką pozycję wśród takich odpowiedzi, jak "piję po to, żeby się upić". - We Włoszech natomiast dominuje tzw. towarzyski przymus picia, czyli "piję, żeby się nie odróżniać od innych" - tłumaczył.

Gość Macieja Woźniakiewicza przyznał, że pod względem spożycia alkoholu Polacy są w Europie "średniakami". Zwrócił jednak uwagę na paradoks sytuacji w Polsce. - Mamy kilkanaście procent konsumentów, którzy piją kolosalne ilości alkoholu. 40 procent konsumentów spożywa 1 litr alkoholu rocznie, ale te kilkanaście procent pije ok. 36 litrów na rok. I to oni nakręcają problemy - tłumaczył.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

***

Audycja: Społeczeństwo obywatelskie: reaktywacja

Prowadzący: Maciej Woźniakiewicz

Gość: prof. dr. hab. Krzysztof Wojcieszek

Data emisji: 13.06.2021

Godzina emisji: 07:06

kp

Zobacz więcej na temat: alkohol alkoholizm

Zobacz także

Zobacz także