"Prorok na nasze czasy". Ks. prof. Przybyłowski o kardynale Wyszyńskim
- Dzięki temu, że kard. Stefan Wyszyński chciał być takim duchowym przywódcą, pasterzem, kapłanem, biskupem, to jego przesłanie zyskało wymiar ponadczasowości. Prymas żyje w swoich słowach, w swoim dziele, którego dokonał - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Jan Przybyłowski. Gościem audycji "Społeczeństwo obywatelskie: Reaktywacja" był także ks. dr Mariusz Boguszewski.
2021-09-05, 07:54
Za tydzień w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń w historii polskiego Kościoła. Kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia, zostanie beatyfikowany. Z okazji beatyfikacji organizowana jest 11 września na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego międzynarodowa konferencja naukowa z udziałem uniwersytetów z Budapesztu, Słowacji, Ukrainy, Niemiec. W Polskim Radiu 24 o kard. Wyszyńskim mówili organizatorzy konferencji: ks. prof. Jan Przybyłowski i ks. dr Mariusz Boguszewski.
Powiązany Artykuł
"Przełożenie na stan ducha każdego z nas". Bp Markowski o beatyfikacji kard. Wyszyńskiego
Ks. dr Mariusz Boguszewski wyjaśnił, że główną ideą, która przyświecała organizatorom konferencji, było "wydobycie wielkości i wiedzy, którą kard. Wyszyński przekazywał w kontekście relacji z innymi Kościołami, narodami ościennymi, jak Czechy czy Słowacja".
- Poprzez refleksję nad jego życiem, działalnością i dorobkiem odkrywamy wielkie bogactwo, piękno i ogromne doświadczenie, które kard. Wyszyński po sobie zostawił nie tylko w Polsce, ale też odkrywamy wszystkich ludzi, którzy działali podobnie jak on - mówił ks. dr Mariusz Boguszewski.
- Beatyfikacja kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej. Podano szczegóły uroczystości
- Kardynał Nycz przewodniczył mszy św. o owoce beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia
Ks. prof. Jan Przybyłowski podkreślił, że ta beatyfikacja ma charakter historyczny dla polskiego Kościoła. Jego zdaniem postać kard. Wyszyńskiego jest wyjątkowa także dlatego, że "jego przesłanie jest tak żywe jak ewangelia". Bierze się to z faktu, że był - i sam siebie nazywał - prawdziwym współczesnym apostołem.
- Dzięki temu, że kard. Stefan Wyszyński chciał być takim duchowym przywódcą, pasterzem, kapłanem, biskupem, to jego przesłanie zyskało wymiar ponadczasowości. Prymas żyje w swoich słowach, w swoim dziele, którego dokonał. Jego słuchali i rozumieli ludzie nawet najprostsi, a równocześnie dzisiaj, kiedy rozmawiamy o kard. Wyszyńskim, widzimy, że można o nim mówić nie tylko językiem Kościoła, można mówić językiem nauki, polityki, nauk społecznych. Kardynał na te nasze czasy jest dziś po prostu prorokiem, którego należałoby słuchać i jeszcze raz próbować go w naszych czasach odczytać - stwierdził ks. prof. Jan Przybyłowski.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Społeczeństwo obywatelskie: Reaktywacja"
Prowadzi: Maciej Woźniakiewicz
Goście: ks. prof. Jan Przybyłowski i ks. dr Mariusz Boguszewski (organizatorzy konferencji dot. beatyfikacji kard. Wyszyńskiego)
Data emisji: 05.09.2021
Godzina emisji: 07.06
REKLAMA
PR24/jmo
REKLAMA