more_horiz

Poeci podczas Powstania Warszawskiego. Dr Ukielski: poezja podczas zrywu była pełna złości

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 07:35
- Poezja, która powstała w trakcie Powstania była pełna takiej złości, wściekłości jak chociażby "Czerwona Zaraza" Ziutka Szczepańskiego, gdzie wzywa Sowietów żeby nie stali bezczynnie z drugiej strony Wisły, a jednocześnie zdając sobie sprawę że są czerwoną zarazą, a więc nie niosą ze sobą wolności - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Paweł Ukielski, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Paweł Ukielski
Paweł UkielskiFoto: PR24

Powstanie Warszawskie było największym zrywem niepodległościowym Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Bój o wyzwolenie stolicy miał trwać kilka dni, powstańcy bronili się jednak znacznie dłużej. W tym roku przypada 77. rocznica tego zrywu. Wśród walczących było wielu poetów, którzy przelewali na papier swoje emocje.

Juliusz Kolesza 1200.jpg
"Uczestniczyłem w czymś szalenie ważnym". Powstanie we wspomnieniach Juliusza Kuleszy ps. "Julek"

Emocje

Dr Paweł Ukielski odniósł się do twórczości jednego z najbardziej znanych poetów, który walczył w Powstaniu Warszawskim. - Krzysztof Kamil Baczyński był bez wątpienia wybitnym poetą. Całą swoją krótką karierę przeżył podczas okupacji. Od autora młodzieńczych prób poetyckich stał się poetą, którego uznawano za następcę Słowackiego - powiedział.

Czytaj także:

Gość Polskiego Radia 24 zaznaczył, że dzieła pisane podczas okupacji były bardzo zróżnicowane. - Poezja, która powstała w trakcie Powstania była pełna takiej złości, wściekłości jak chociażby "Czerwona Zaraza" Ziutka Szczepańskiego, gdzie wzywa Sowietów żeby nie stali bezczynnie z drugiej strony Wisły, a jednocześnie zdając sobie sprawę że są czerwoną zarazą, a więc nie niosą ze sobą wolności - powiedział.

- Zbigniew Jasiński napisał także bardzo gniewny wiersz. Żądał w nim więcej amunicji.  Poezja więc była bardzo zróżnicowana. Od bardzo uduchowionej, po odwołującej się do rzeczywistości i emocji, które targały powstańcami - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
23:19 PR24_mp3 2021_08_01-07-06-22.mp3 Dr Paweł Ukielski o poetach walczących w Powstaniu Warszawskim ("Społeczeństwo obywatelskie")

***

Polskie Radio aktywnie włącza się w obchody w 77. rocznicy Powstania Warszawskiego. Wszystkie anteny publicznego nadawcy przygotowały szereg unikatowych materiałów, zawierających m.in. archiwalne nagrania oraz rozmowy z ekspertami i historykami. 1 sierpnia z radioodbiorników płynąć będą dźwięki powstańczych pieśni oraz wspomnienia tych, którzy w 1944 roku bohatersko walczyli o Warszawę i wolną Polskę.

***

Audycja: Społeczeństwo obywatelskie: reaktywacja

Prowadzący: Maciej Woźniakiewicz

Gość: dr Paweł Ukielski (wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego)

Data emisji: 01.08.2021

Godzina emisji: 07:06

dz

Zobacz także

Zobacz także