X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Antoni Dudek: gen. Kiszczak ponosi odpowiedzialność za masakrę w kopalni "Wujek"

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 20:01
16 grudnia 1981 doszło do masakry górników z Kopalni Węgla Kamiennego Wujek w Katowicach, strajkujących przeciw ogłoszeniu stanu wojennego. Podczas pacyfikacji, w wyniku strzałów Plutonu Specjalnego ZOMO, zginęło 9 górników, a 23 zostało rannych. Szyfrogram, umożliwiający użycie broni wobec strajkujących, miał napisać gen. Czesław Kiszczak. W audycji Kulisy Spraw mówił o tym prof. Antoni Dudek, historyk.
Audio
  • 20.03.2017 Kulisy Spraw: Procesy Czesława Kiszczaka. Gość: prof. Antoni Dudek, historyk.
Czesław Kiszczak
Czesław KiszczakFoto: Andrzej Stawinski/REPORTER

Jak przypomniał gość, w sumie procesów sądowych w tej sprawie było cztery. Pierwszy rozpoczął się w 1993 roku. – W szyfrogramie Kiszczak przekazywał, jako minister spraw wewnętrznych, swoje uprawnienie wydawania rozkazu użycia broni palnej dowódcom akcji pacyfikacyjnych. Na tej podstawie działali pacyfikujący kopalnię Wujek – tłumaczył. W 1996 roku sprawa zakończyła się uniewinnieniem generała.

W 2001, po decyzji Sądu Apelacyjnego, proces zostaje wznowiony. Trwa do 2004 roku, gdy Czesława Kiszczaka sąd uznaje winnym i skazuje na dwa lata w zawieszeniu. Generał wnosi apelację i dwa lata później dochodzi do kolejnego procesu, zakończonego w 2008 roku. – I tu następuje przedziwny wyrok, że Kiszczak ponosi winę nieumyślną, ale wina jest przedawniona i sąd umarza sprawę z tego powodu – wskazywał prof. Dudek.

Czwarty wreszcie proces, w latach 2010-11, zostaje zakończony ponownym uniewinnieniem. Według sądu, szyfrogram nie jest wystarczającym dowodem, do odrzeczenia odpowiedzialności gen. Kiszczaka.

Jak podkreślał gość, wydarzenia, które miały miejsce w trakcie trwania procesów, pokazywały, że Czesław Kiszczak był szczególnym podsądnym. Wskazywał, że w latach 80. był osobą numer dwa w aparacie państwowym, a wielu ludzi z ówczesnych elit społecznych korzystało z jego życzliwości. - Kiszczak miał dwa oblicza. Oblicze człowieka, który ponosi odpowiedzialność za masakrę w kopalni Wujek i wiele zbrodni stanu wojennego. Miał też  liberalną twarz "dobrego wuja", który potrafił osobiście unieważnić decyzję niższej jednostki SB zakazującej komuś wydania paszportu. Mógł też np. pozytywnie zaopiniować czyjąś kandydaturę a inną zdezawuować. Siłą rzeczy powstała pokaźna grupa dłużników Kiszczaka, która w latach 90. i dwutysięcznych poczuwała się do konieczności odwdzięczenia się – powiedział Dudek.

Mimo czterech procesów, gen. Kiszczak nie został skazany w sprawie śmierci górników kopalni Wujek. Prawomocny wyrok jednak go nie ominął. W czerwcu 2015 roku, na kilka miesięcy przed śmiercią, uprawomocnił się jego wyrok za stan wojenny - dwa lata w zawiszeniu. 

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Jerzy Jachowicz.  

Polskie Radio 24/ip

Kulisy Spraw - wszystkie audycje

___________________

Data emisji: 20.03.2017

Godzina emisji: 19:15

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prokurator Andrzej Witkowski: generał Kiszczak ogrywał Polaków ws. śmierci ks. Popiełuszki

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2016 21:47
- Generał Kiszczak cały naród wpuścił w maliny, przedstawiając wersję zdarzeń na procesie toruńskim. Zrobił to poprzez liczne grono klakierów, którzy mu wtórowali i uczyli oskarżonych, jak składać zeznania. Dobrany był też skład sędziowski. Ucinał wszystko, co można poruszyć podczas rozprawy - mówi w Kulisach Spraw o procesie ws. śmierci ks. Jerzego Popiełuszki prokurator Andrzej Witkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pacyfikacja kopalni Wujek była wstrząsem dla społeczeństwa"

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2016 18:10
W Katowicach odbyły się obchody 35. rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek, najtragiczniejszych wydarzeń stanu wojennego. O wpływie pacyfikacji na polskie społeczeństwo mówił gość Polskiego Radia 24 Tadeusz Ruzikowski z Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent o pacyfikacji kopalni Wujek: to zbrodnia, której dopuścili się komuniści

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2016 19:51
– To, co działo się w czasie stanu wojennego, nie było robione kulturalnie, jak to mogliśmy ostatnio usłyszeć. Kopalnia Wujek jest tego najbardziej dramatycznym świadectwem – mówił prezydent Andrzej Duda podczas obchodów 35. rocznicy pacyfikacji Kopalni Wujek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rocznica Grudnia 1970. Rola wojska w PRL

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2016 17:55
– Armia w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej miała jasno określony cel. Miała bronić podstaw systemu komunistycznego – mówił w Cafe Armii prof. Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego. 17 grudnia mija 46. rocznica „Czarnego Czwartku”, najtragiczniejszego dnia Grudnia ’70.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Zyzak: "Efekt domina" rozwija biografię Lecha Wałęsy

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2017 20:30
Największe centrale związkowe w Stanach Zjednoczonych od momentu powstania NSZZ "Solidarność" czynnie wspierały antykomunistyczny ruch społeczny. Gościem programu Kulisy Spraw był dr Paweł Zyzak - historyk, autor książki "Efekt domina. Czy Ameryka obaliła komunizm w Polsce?”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Sławomir Cenckiewicz: historię Wałęsy trzeba napisać na nowo

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 20:49
– Nowy pakiet dokumentów i archiwaliów powoduje, że musi nastąpić przewartościowanie niektórych spraw. Historia Lecha Wałęsy wyglądała inaczej, trzeba ją napisać na nowo – mówił w audycji Kulisy Spraw prof. Sławomir Cenckiewicz, wiceprzewodniczący kolegium IPN. Przedstawiona przez Instytut Pamięci Narodowej opinia grafologów nt. teczki TW "Bolka" potwierdziła współpracę Lecha Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa.
rozwiń zwiń