Mafia paliwowa. „Ministerstwo Finansów nie reagowało na sygnały o wyłudzeniach”

2017-10-10, 20:02

Mafia paliwowa. „Ministerstwo Finansów nie reagowało na sygnały o wyłudzeniach”
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Activ-Michoko / pixabay

Według Sławomira Siwego, wieloletniego szefa Związku Zawodowego Celników, celnikom przez lata nie pozwalano walczyć z mafią paliwową. Jak podkreślał wicepremier Mateusz Morawiecki obecnie dokonuje się miesięcznie kilkunastu tysięcy kontroli cystern. Stąd w ubiegłym roku wpływy z akcyzy paliwowej wyniosły ponad 6 mld i były ponad 1 mld zł wyższe niż rok wcześniej, przy niezmienionych stawkach. O wyłudzeniach na rynku paliw mówił w audycji Kulisy Spraw Sławomira Siwego.

Posłuchaj

10.10.2017 Sławomir Siwy: „Decydenci w Ministerstwie Finansów mieli inne cele i nie reagowali na oddolne sygnały”.
+
Dodaj do playlisty

Zdaniem Sławomira Siwego Ministerstwo Finansów nie reagowało na sygnały wyłudzeń w obrocie paliwami. - Wzrost sprzedaży paliw bez podatku VAT, sprowadzanego np. z Niemiec, był monitorowany przez Służbę Celną. Decydenci w Ministerstwie Finansów mieli inne cele i nie reagowali na oddolne sygnały o tym, że taki proceder ma miejsce. Służba Celna miała się zajmować innymi sprawami, mimo alarmów funkcjonariuszy. Nikogo z decydentów to nie interesowało – mówił gość Polskiego Radia 24.

Według celnika zatrzymanie tego procederu wymagało skoordynowanych działań. – Celnik sam z siebie nie jest w stanie nic zrobić. Dopiero we wrześniu 2016 roku zostały podjęte szerokie działania, które ten proceder zatrzymał. Dzwonili do mnie funkcjonariusze, którzy się skarżyli, że muszą ścigać bezsensownie hazard, a przemytnicy paliwa nikogo nie interesują. Służba Celna nie była organem podatku VAT w zakresie paliw – to dopiero zostało wprowadzone w sierpniu 2016 roku. Takich zmian można było dokonać dużo wcześniej – mówił Siwy.

W ocenie gościa Polskiego Radia 24 potrzebne jest przeprowadzenie audytu w Ministerstwie Finansów. – Potrzebna jest analiza procesu stanowienia prawa – kto przychodził do ministerstwa, jakie przynosił projekty ustaw. W kwestii paliw w pewnym momencie przyniesiono do Ministerstwa Finansów projekt, który miał ograniczyć wwożenie paliw bez VAT-u za pomocą kaucji gwarancyjnej. Polegała na tym, że nabywcy paliw mieli zniesioną odpowiedzialność za niepłacenie podatków. Jednak niska kaucja w postaci 200 tysięcy złotych sprzyjała rozwojowi szarej strefy – wskazywał Sławomir Siwy.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Łukasz Kurtz

Polskie Radio 24/kk

Kulisy Spraw w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_____________________ 

Data emisji: 10.10.2017

Godzina emisji: 19:07


Polecane

Wróć do strony głównej