Kulisy spraw: powojenne losy płk. Jana Szypowskiego

2018-08-02, 20:23

Kulisy spraw: powojenne losy płk. Jana Szypowskiego
Uroczystości upamiętniające 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego na Kopcu Powstania Warszawskiego na stołecznym Mokotowie.Foto: PAP/Jacek Turczyk

- Nie ufał Rosjanom i nie miał zamiaru im się poddawać – mówiła w audycji "Kulisy spraw” w Polskim Radiu 24 Joanna Szypowska, wnuczka pułkownika Jana Szypowskiego ps. Leśnik, Bohatera Powstania Warszawskiego.

Posłuchaj

Joanna Szypowska wspomina swojego dziadka płk. Jana Szypowskiego ps. Leśnik
+
Dodaj do playlisty

Jan Szypowski ps. Leśnik był pułkownikiem uzbrojenia Wojska Polskiego. W trakcie Powstania Warszawskiego kierował grupą bojową "Leśnik”. Przed wojną pracował m.in. w Państwowej Fabryce Amunicji w Skarżysku. Był twórcą granatów o nazwie "flipinki” i butelek zapalających.

Jak wspomina jego wnuczka Joanna Szypowska, "Leśnik” przygotowywał się do wybuchu Powstania Warszawskiego. - Produkował granaty, kupował broń i magazynował z myślą, że wybuchnie Powstanie i żołnierze polskiej armii będą mogli jej użyć. Ale sądził też, że zostanie wcześniej o tym fakcie poinformowany. Mówiło się, że Powstańcy nie mieli broni, ale jeżeli nie został zawiadomiony o tym szef uzbrojenia, a magazyny były rozproszone po całej Warszawie, to część z tej broni nie mogła zostać użyta – mówiła wnuczka Jana Szypowskiego.

Po wojnie pułkownik Szypowski niechętnie opowiadał o swoich przeżyciach z Powstania Warszawskiego. - W okresie komunizmu przekaz historyczny pomiędzy rodzinami został załamany i to w wyjątkowo bestialski sposób. Do dziś odczuwamy tego skutki. W 1948 roku mojego dziadka zwolniono z pracy, przyjęto go na podrzędne stanowisko w ministerstwie pracy, skąd również został zwolniony – wspominała Joanna Szypowska.

Płk. Jan Szypowski brał udział w odbudowywaniu kraju, jako współzałożyciel Centralnego Okręgu Przemysłowego. - Mój dziadek dostał zadanie stworzenia w lesie miasta i fabryki. Budował to w miejscowości Dęba, obecnie Nowa Dęba. Stworzył miasto, w którym było wszystko, osiedla dla inżynierów i robotników, szkoła, basen i korty tenisowe. To była praca u podstaw w odbudowywaniu silnej Polski, przemysłu i miejsc pracy – dodała Joanna Szypowska.

Płk. Jan Szypowski zmarł w marcu 1950 roku. Jest pochowany na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

Więcej w całości audycji.

Kulisy spraw prowadził Rafał Dutkiewicz.

PR24/DK

______________________

Data emisji: 02.08.18

Godzina emisji: 19:11

Polecane

Wróć do strony głównej