Kulisy Spraw. O narodzinach przestępczości w PRL

2018-10-01, 20:07

Kulisy Spraw. O narodzinach przestępczości w PRL
Fragment okładki książki "Bilety do sklepu. Handel reglamentowany w PRL". Foto: Wydawnictwo PWN/mat.prasowe

- Miejscem powstawania przestępczości był styk państwa z różnymi formami działalności prywatnej - mówił w audycji Kulisy Spraw na antenie Polskiego Radia 24 dr Krzysztof Madej, historyk badający przestępczość gospodarczą.

Posłuchaj

1.10.2018 Kulisy Spraw. O narodzinach przestępczości w PRL (PR24)
+
Dodaj do playlisty

Dr Krzysztof Madej zwrócił uwagę, że gospodarka w czasach PRL była zdominowana przez państwo. Dopiero po 1956 roku wyrażono zgodę na istnienie prywatnej inicjatywy. – Enklawą działalności komercyjnej była spółdzielczość, w tym mieszkaniowa – podkreślał historyk. - Zakłady, sklepy czy masarnie, aby mieć towar lub materiał na budowę domów indywidualnych i spółdzielczych, musiały wejść w kooperację z państwowymi przedsiębiorstwami. Tu był styk racjonalności ekonomicznych, który często nawiązywano za pomocą nieformalnych porozumień o charakterze korupcyjnym – podkreślał gość Polskiego Radia 24.

Dr Krzysztof Madej przypomniał, że w państwowych zakładach wypracowywano ubytki, które później sprzedawano rzemieślnikom. Dbano o to, żeby plany produkcyjne zostały spełnione, by nie wzbudzać podejrzeń. – Ludzie mieli motywację, że im więcej wyprodukują, mniej zmarnują materiału i nie wyrzucą, tym więcej będą mogli wygospodarować. Można powiedzieć, że szara strefa wspierała realizację planów produkcyjnych przedsiębiorstw państwowych i spółdzielczych, ale tworzyła też całą alternatywną rzeczywistość ekonomiczną. W pewnym momencie władze dobrały się to tego procederu, z drakońskimi sankcjami – dodał historyk.

Więcej w całej audycji.

Kulisy spraw prowadził Jerzy Jachowicz.

PR24

_____________________

Data emisji: 01.10.18

Godzina emisji: 19:15

Polecane

Wróć do strony głównej