X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Kulisy Spraw. 10 lat od zatrzymania Bernarda Madoffa

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2018 19:34
- Na pierwszy rzut oka można byłoby powiedzieć, że to było niemożliwe - tak o funkcjonowaniu piramidy finansowej, założonej przez Bernarda Madoffa, mówił w Kulisach Spraw Stefan Sękowski z "Nowej Konfederacji" i "Do Rzeczy". W Polskim Radiu 24 sprawę przypominał również Dawid Tokarz z "Pulsu Biznesu". 
Audio
  • 11.12.18 Kulisy Spraw. 10 lat od zatrzymania Bernarda Madoffa
Bernard Madoff
Bernard MadoffFoto: PAP/EPA/Peter Foley

11 grudnia 2008 roku amerykański finansista Bernard Madoff został aresztowany przez FBI pod zarzutem wielomiliardowych nadużyć finansowych. 29 czerwca 2009 został skazany na 150 lat więzienia za stworzenie piramidy finansowej, w której poszkodowanych zostało ponad 13 tysięcy indywidualnych inwestorów i organizacji. Łączne straty oszukanych są szacowane na kwotę od 50 do 65 miliardów dolarów. 

- Na pierwszy rzut oka można byłoby powiedzieć, że to było niemożliwe. Cały mechanizm, od strony kontaktu między klientem a firmą, wyglądał tak, że powierzano instytucji pieniądze, z obietnicą zwrotu w ciągu roku na poziomie 10, 15 czy 25 procent. Nikt nie mówił, że to agresywne inwestowanie, że należy uważać. Ludzie lubią jednak wierzyć w takie bajki. Dodatkowo, sam Madoff był osobą bardzo rozpoznawalną, był jednym z założycieli NASDAQ, czyli nowojorskiej giełdy. Dodatkowo, by brać udział w przedsięwzięciu, trzeba było być poleconym. To tworzyło pewien blichtr. To wszystko polegało na zaufaniu, nikt nie sprawdzał w co pieniądze inwestowane, czy w ogóle są inwestowane - wskazywał na naszej antenie Stefan Sękowski. 

- 65 miliardów dolarów, o których się mówiło podczas zatrzymania i procesu Madoffa, to kwota, która według księgowości funduszu powinna była istnieć. Tymczasem, z każdym rokiem była ona coraz niższa. Przez kilkanaście ostatnich lat pieniądze nie były inwestowane. Ci, którzy chcieli wypłacać pieniądze, otrzymywali je z funduszy pozyskiwanych od nowych klientów. Problem pojawił się w momencie, gdy po upadku banku Lehman Brothers wielu inwestorów chciało wypłacić środki. Wówczas okazało się, że pieniędzy po prostu nie ma - wyjaśniał Dawid Tokarz. 

Więcej w całej audycji. 

Gospodarzem programu był Łukasz Kurtz-Królikiewicz.

Polskie Radio 24/IAR/zz

--------------------------

Data emisji: 11.12.18

Godzina emisji: 19.10

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wiceszef GiS: dopalacze groźniejsze niż tradycyjne narkotyki

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 19:50
- Tak zwane dopalacze o wiele szybciej uzależniają i o wiele częściej doprowadzają do reakcji niepożądanych niż tradycyjne narkotyki  – mówł w Polskim Radiu 24 dr Grzegorz Hudzik, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosjoznawca: to wydarzenie stanowi casus belli

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2018 20:01
- Żadne państwo nie może sobie pozwolić na to, żeby nagle zaatakowano jego okręty i aresztowano marynarzy. Tym bardziej, że zrobiły to nie jakieś zielone ludziki bez znaków rozpoznawczych, tylko regularna, rosyjska armia – powiedział w Polskim Radiu 24 rosjoznawca, były dyplomata dr Wiktor Ross.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulisy spraw: agentura wpływu w III RP

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 21:54
- Agentura wpływu to jeden z najważniejszych elementów prowadzenia tzw. wojny hybrydowej i to nie tylko w odniesieniu do Polski, ale tak naprawdę do destabilizowania nastrojów społecznych w każdym kraju - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Wybranowski z doRzeczy.
rozwiń zwiń