X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Zespół płk. Lesiaka oraz inwigilacja prawicy w latach 90.

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 20:17
Po zmianie władzy na przełomie lat 80. i 90. w III RP powołano specjalny zespół podległy szefowi Urzędu Ochrony Państwa, który przez trzy lata zajmował się rozpracowywaniem opozycji politycznej z okresu PRL. Jak dokładanie wyglądała praca grupy? O tym w audycji "Kulisy Spraw" mówili Eliza Olczyk z tygodnika "Wprost" oraz dziennikarz śledczy Cezary Gmyz.
Audio
  • 12.02.19 Eliza Olczyk: „Ujawnienie działalności zespołu Lesiaka było wstrząsem (…)”.
Oskarżony o inwigilowanie partii politycznych przez UOP, płk UOP i SB Jan Lesiak (stoi) i mec. Przemysław Iwan na sali rozpraw w Sądzie Okręgowym w Warszawie,
Oskarżony o inwigilowanie partii politycznych przez UOP, płk UOP i SB Jan Lesiak (stoi) i mec. Przemysław Iwan na sali rozpraw w Sądzie Okręgowym w Warszawie,Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Na czele powołanego po wyborach w 1991 roku nieformalnego zespołu stanął płk Jan Lesiak, oficer byłej Służby Bezpieczeństwa. Jego współpracownikami byli Piotr Niemczyk, Jerzy Konieczny i Konstanty Miodowicz. Celem ich działań była dezintegracja ugrupowań przeciwnych polityce ówczesnej władzy.

– Zespół płk. Lesiaka miał za zadanie inwigilowanie środowisk uznanych przez władze za ekstremistyczne i bardzo skrajne, mogące zagrozić porządkowi państwa na początku lat 90. Gdy okazało się, że rządy solidarnościowe chcą kontrolować oraz inwigilować kolegów z opozycji za to, że mają inne poglądy, są bardziej prawicowi lub posiadają inną wizję przekształceń politycznych i gospodarczych, wywołało to wstrząs – wyjaśniła Eliza Olczyk.

Cezary Gmyz wskazał, że to właśnie płk Jan Lesiak był symbolem zespołu. Korespondent TVP w Berlinie określił go mianem "specyficznego". – W czasach działalności w Służbie Bezpieczeństwa odpowiadał za inwigilację najważniejszych opozycjonistów, m.in. Jarosława Kaczyńskiego i Jacka Kuronia. Istotnym faktem była jego znajomość właśnie z tym drugim. Wzywał Kuronia na przesłuchania, które nie wyglądały tak, jak typowe przesłuchania w SB. Był to bardziej rodzaj negocjacji. Lesiak prowadził coć w rodzaju gry, przygotowania gruntu do tego, co stało się potem przy Okrągłym Stole – wskazał dziennikarz.

Więcej  na temat inwigilacji prawicy w początkach lat 90. w całej rozmowie.

Audycję "Kulisy Spraw" prowadził Łukasz Kurtz-Królikiewicz.

Polskie Radio 24/db

----------------------------------

Data emisji: 12.02.2019

Godzina emisji: 19.10

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dr Patryk Pleskot: "Solidarność" została zaskoczona wprowadzeniem stanu wojennego

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 21:10
– Zjazd "Solidarności" i słynne posłanie do ludzi pracy były sygnałami dla komunistów przesądzającymi o wprowadzeniu stanu wojennego – powiedział dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej. 13 grudnia będzie obchodzona 37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Przy tej okazji w audycji "Historia na Dzis" rozmowa o jego genezie i ofiarach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Okoliczności śmierć księży Sylwestra Zycha, Stanisława Suchowolca i Stefana Niedzielaka

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2019 10:15
Kapłani zamordowani przez "nieznanych sprawców" w przededniu obrad Okrągłego Stołu. Do dzisiaj nie wyjasniono kto stał za śmiercią duchownych. Gościem Polskiego Radia 24 był Patryk Pleskot, historyk.
rozwiń zwiń