X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Zasoby energetyczne Polski. Czy grozi nam blackout?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2019 20:43
– Energetycy cały czas z tyłu głowy mają widmo blackoutu, które pojawiło się w sierpniu 2015 roku – powiedział Jakub Wiech, zastępca redaktora naczelnego portalu Energetyka24.com. W audycji "Kulisy spraw" rozmowa o bezpieczeństwie oraz zasobach energetycznych Polski.
Audio
  • 18.07.19 Jakub Wiech: rezerwa energetyczna, co prawda minimalna, ale jest, jednak musimy spieszyć się z postępami w projekcie budowy elektrowni jądrowej.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, yuttana Contributor Studio

Jakub Wiech wskazał, że polskie rezerwy energetyczne nie są zbyt duże. Jednym z pomysłów, który mógłby pozwolić na ich zwiększenie jest budowa elektrowni jądrowej. Rozwiązanie to wskazano jako jeden z celów polityki energetycznej państwa do 2040 roku.

– Punkt ten stanowi niejako fundament transformacji polskiej energetyki. Jednak oficjalnej i ostatecznej decyzji w tej sprawie jeszcze nie ma. Brakuje również modelu finansowego. Rezerwa energetyczna, co prawda minimalna, ale jest, jednak musimy spieszyć się z postępami w projekcie budowy elektrowni jądrowej. Nawet najwięksi proatomowi entuzjaści zgodnie potwierdzają, że powstanie takiej jednostki może zająć nawet 13 lat – podkreślił ekspert.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Wojciech Jakóbik o Harmony Link: nie wolno bać się Rosji, trzeba działać

energetyka prąd 1200.jpg
PSE: rekordowe zapotrzebowanie na prąd

Jak zauważył gość Polskiego Radia 24, kilka tygodni temu, ze względu na wykorzystywanie klimatyzatorów podczas panujących upałów, wskaźnik zapotrzebowania na energię elektryczną "wystrzelił" i przekroczył historyczną granicę. – Dlatego energetycy cały czas z tyłu głowy mają widmo blackoutu, które pojawiło się w sierpniu 2015 roku – zaznaczył Jakub Wiech.

Globalne ocieplenie. Mit czy rzeczywistość?

W rozmowie z Rafałem Dudkiewiczem, Jakub Wiech odniósł się również do tematu globalnego ocieplenia. Wiele osób zadaje sobie pytanie czy to jedynie wymysł ekologów, czy faktyczne zmiany zachodzące na naszej planecie.

– Jest to jak najbardziej rzeczywistość. W przypadku globalnego ocieplenia wolałbym mówić o zmianach klimatu, które wpływają m.in. na to, że w ciągu ostatnich dekad rośnie średnia temperatura ziemi, choć prognozy sprzed kilkudziesięciu lat wskazywały znacznie ostrożniejsze zmiany w tej kwestii, o ile w ogóle. Ponadto wzrost ten związany jest ze zwiększeniem ilości dwutlenku węgla w atmosferze, a on z kolei powiązany jest z ludzką aktywnością – zauważył Jakub Wiech.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Piotr Naimski: nie będzie zgody na niszczenie polskiej gospodarki

Podkreślił, że szczególnie od rewolucji przemysłowej, czyli od ok. 1800 roku, ilość dwutlenku węgla wzrosła w sposób nienotowany nigdy w historii. Z tego względu działalność człowieka ma decydujący wpływ na globalne ocieplenie, co potwierdzają międzynarodowe instytucje naukowe oraz klimatolodzy.

Audycję "Kulisy spraw" prowadził Rafał Dudkiewicz.

Polskie Radio 24/db

-------------------------------------

Data emisji: 18.07.2019

Godzina emisji: 19.10

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bezpieczeństwo energetyczne Polski z niejasnym interesem w tle

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 20:43
– Pojawienie się takiej linii dystrybucyjnej w portfelu Enei było pewną anomalią. Poza tym transakcja ta nie miała sensu biznesowego – ocenił Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego. W 2011 roku spółka Enea podpisała zaskakującą umowę na przesył prądu. Dlaczego budzi ona kontrowersje? Jak wygląda sprawa bezpieczeństwa energetycznego Polski?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakub Wiech, ekspert ds. energetyki: polityka energetyczna wdrażana przez Niemcy jest antyklimatyczna

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 13:00
Piotr Naimski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, potwierdził, że w Polsce powstanie sześć reaktorów jądrowych. W Polskim Radiu 24 o polityce energetycznej państwa oraz tym, jak energetyka jądrowa postrzegana jest w Europie, mówił Jakub Wiech, ekspert ds. energetyki. 
rozwiń zwiń