X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Czy Kościołowi katolickiemu grozi marginalizacja?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2018 15:07
Od wielu dziesięcioleci nie milkną głosy, że Kościół katolicki czeka marginalizacja, a chrześcijaństwo skazane jest na utratę społecznego prestiżu. Tymczasem wielu duchownych, jak i świeckich, nie przyjmuje tego do wiadomości, zwłaszcza w Polsce. W jaki sposób Kościół może stawiać czoła tym nieprzychylnym opiniom? Do tematu w audycji „Życie z duszą, czy bez?” odniósł się teolog ks. Robert Skrzypczak.
Audio
  • 22.07.18 ks. Jerzy Skrzypczak: „Kościół toczy dziś w wielu krajach walkę o przetrwanie (…)”.
zdjęcie ilustarcyjne
zdjęcie ilustarcyjneFoto: Pixabay

Niedawno, w trakcie jednego z nabożeństw, papież Franciszek powiedział, że wielu ochrzczonych żyje tak, jakby Chrystus nie istniał. Z tych słów mogłoby wynikać, że Kościół, trapiony wewnętrzną chorobą, nie znajduje się w zbyt dobrej kondycji. Z tym, że współczesny Kościół ma swoje problemy zgodził się ks. Jerzy Skrzypczak. Zwrócił uwagę, że w wielu miejscach świata brakuje misjonarzy, którzy mogliby zaszczepić chrześcijaństwo w nowych wyznawców. Dodał również, iż w niektórych krajach Kościół zmuszony jest do prowadzenia walki o przetrwanie.

– W pewnych przypadkach wydaje się, że już poległ. Imponująca jest szybkość, z jaką dochodzi do wytracania struktury i tkanki chrześcijańskiej w państwach, które utożsamiane są z tradycją związaną z naszą wiarą. Mam tu na myśli Niemcy, Francję, czy Skandynawię. Wydaje się, że w tych państwach będziemy mieli do czynienia z epoką postchrześcijańską, a nawet, co podkreślają bardziej pesymistycznie nastawieni, z kalifatem, np. francuskim lub katalońskim – powiedział duchowny.

Ks. Jerzy Skrzypczak podkreślił, że kondycja polskiego Kościoła jest lepsza niż w krajach zachodnich. Składa się na to m.in. fakt, że wielu z nas doświadczyło pontyfikatu św. Jana Pawła II, a także próby zwalczenia wiary katolickiej przez władze komunistyczne. Te dwie kwestie w znaczący sposób wzmocniły przywiązanie Polaków do Kościoła.

– Mogę powiedzieć, że jesteśmy pokoleniem, które zostało dotknięte świętością posługi papieża Polaka. Nawet jeśli ktoś w dzisiejszych „zabieganych” czasach nie ma możliwości praktykowania religii, to w wielu przypadkach nosi szacunek do Boga i jego przykazań. Na Zachodzie Kościół znajduje się w coraz bardziej wrogo nastawionej rzeczywistości, gdzie chrześcijanie są niemile widziani. Do tego dochodzą problemy z tożsamością i rozmywaniem się postaw chrześcijańskich – dodał gość Polskiego Radia 24.  

Audycję „Życie z duszą, czy bez?” prowadził Filip Memches.

Polskie Radio 24/db

--------------------

Data emisji: 22.07.18

Godzina emisji: 19.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Śmierć Jezusa Chrystusa. Pytania o sens cierpienia

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2018 15:08
– To głęboka lekcja dotycząca pytań o człowieka, o jego kondycję – tak o śmierci Jezusa na Krzyżu mówił w Polskim Radiu 24 dr Kazimierz Szałata. Filozof i etyk na naszej antenie podkreślał, że cierpienie, którego przykładem jest męczeństwo Chrystusa, jest wpisane w życie ludzkie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czego współcześni chrześcijanie nie wiedzą o życiu Jezusa Chrystusa?

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2018 14:53
Życie Jezusa Chrystusa zostało opisane w Ewangeliach. To właśnie w nich zawarte są wszystkie najbardziej istotne wątki z ziemskiego pielgrzymowania Zbawiciela. Jednak od niemal samego początku chrześcijaństwa treść tych utworów była poddawana rozmaitym reinterpretacjom, a także próbowano zadawać im kłam. Na temat życia Jezusa Chrystusa i prawdy ewangelicznej mówił filozof i teolog, ks. prof. Jerzy Sochoń
rozwiń zwiń

Czytaj także

Granice przebaczenia

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2018 06:00
Rwandyjczycy od 24 lat uczą się przebaczenia. To jedyna droga, aby poradzić sobie w traumą dramatu, jaka dotknęła konkretne osoby i cały naród. W audycji zastanawialiśmy się czy istnieją granice przebaczenie, czy zbrodnie da się w ogóle wybaczyć, czy przebaczenie oznacza pojednanie i jak mają żyć koło siebie ludzie, którzy byli mordercami i ofiarami?
rozwiń zwiń