X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Życie z duszą czy bez. O problemach Kościoła w Irlandii

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2019 19:34
- Procesy laicyzacyjne w Irlandii zaczęły się później niż w Hiszpanii, Holandii czy Belgii. Ich kumulacja nastąpiła już w XXI wieku - mówił w audycji Życie z duszą czy bez Grzegorz Górny, publicysta tygodnika 'Sieci". 
Audio
  • 17.03.19 Życie z duszą czy bez. O problemach Kościoła w Irlandii
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Aleksandr Ryzhov

17 marca przypada Dzień Świętego Patryka - irlandzkie święto narodowe i religijne. Z tej okazji mieszkańcy Zielonej Wyspy organizują festyny i uliczne pochody, w których dominuje zielony, będący narodowym kolorem Irlandii. Nawiązuje on do krajobrazu wyspy i symbolizuje trójlistną koniczynę, która służyła biskupowi Patrykowi w V wieku za pomoc dydaktyczną przy tłumaczeniu pierwszym irlandzkim chrześcijanom pojęcia Trójcy Świętej. Praca świętego Patryka przyczyniła się do chrystianizacji środkowej, zachodniej i północnej części wyspy oraz doprowadziła do zorganizowanej formy działalności kościelnej.

Jak wskazywał na antenie Polskiego Radia 24 Grzegorz Górny, w ostatnich latach katolicyzm w Irlandii przeżywa jednak kryzys, w kraju postępuje laicyzacja. - Kiedy w 1979 roku Jan Paweł II przyleciał z pielgrzymką do Irlandii, w mszy świętej w Dublinie brało udział pół miliona osób. Do dziś zdjęcia z tego wydarzenia robią wielkie wrażenie, zwłaszcza że wówczas Irlandczyków było około czterech milionów. Kiedy w zeszłym roku odbywały się w Irlandii Światowe Spotkania Rodzin, na mszy świętej z Franciszkiem pojawiło się około pięćdziesiąt tysięcy ludzi. To skala kryzysu, jaki dotknął Kościół irlandzki - mówił publicysta. 

Więcej w całej audycji. 

Gospodarzem programu był Filip Memches. 

Polskie Radio 24/IAR

----------------------------------

Data emisji: 17.03.19 

Godzina emisji: 19.10

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Książka "Królestwo nie z tego świata". Tomasz Rowiński: nie tworzę nowej ideologii

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2019 19:40
- W mojej książce nie chce dokonywać zamkniętej formuły polskości ani wchodzić w konflikt ze zwolennikami państwa świeckiego. Jest to bardziej propozycja dyskusji nad problemem narodowego logosu - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Rowiński, publicysta, socjolog, autor książki "Królestwo nie z tego świata".
rozwiń zwiń

Czytaj także

W jaki sposób romantyzm i twórczość Zygmunta Krasińskiego odbierane są przez współczesnych Polaków?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 11:26
Narodowe i silne uczucia lub lektury szkolne, których treść nie przystaje już do naszych czasów. Z tym najczęściej Polacy utożsamiają romantyzm. Czy są jeszcze inne skojarzenia związane z tym nurtem? O tym w audycji "Życie z duszą, czy bez?" rozmawialiśmy z Jakubem Pydą, współpracownikiem rocznika "Teologia Polityczna".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Paweł Skibiński: biskupi mieli świadomość, że Polska to elementem międzynarodowej gry

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2019 19:40
- Polscy biskupi byli przekonani, że nasz kraj jest elementem gry międzynarodowej. Poczucie ochrony przed przedmiotowym traktowaniem Polski będzie towarzyszyć episkopatowi do 1989 roku - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Paweł Skibiński, historyk z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Roztrzaskane lustro". Rzecz o upadku cywilizacji zachodniej

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2019 20:01
- To jest książka, którą chciałbym zainteresować nie tylko ludzi przekonanych, że dzieje się niedobrze - chrześcijanie mogą tak w dużej mierze czuć. Chcę także dotrzeć do ludzi, którzy myślą i mają wątpliwości czy jest aż tak źle. Niektórzy mogą odebrać ten opis za zbyt drastyczny, ale taka jest nasza rzeczywistość – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Roszkowski, autor książki.
rozwiń zwiń