X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Życie z duszą czy bez. Dzieła literackie Karola Wojtyły

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2019 20:00
Zaprezentowano pierwszy tom "Dzieł literackich i teatralnych Karola Wojtyły". Jakim twórcą był papież Polak? O jego dorobku literackim mówił prof. Krzysztof Dybciak z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Audio
Papież Jan Paweł II podczas spotkania z Radą Naukową Episkopatu Polski w Kaplicy Różańcowej. 5.06.1979.
Papież Jan Paweł II podczas spotkania z Radą Naukową Episkopatu Polski w Kaplicy Różańcowej. 5.06.1979.Foto: NAC/Lech Zielaskowski

Niepublikowane wcześniej utwory literackie i listy zawiera unikatowy tom "Dzieł literackich i teatralnych Karola Wojtyły". Utwory w nim zawarte są niezwykłym świadectwem przemian, które doprowadziły Karola Wojtyłę do podjęcia decyzji o porzuceniu studiów polonistycznych oraz kariery aktorskiej i wyborze kapłaństwa. 

Prof. Krzysztof Dybciak (literaturoznawca z UKSW) ocenił, że "od początku było niebezpieczeństwo", że działalność Jana Pawła II "zaciąży na ocenach jego dorobku literackiego". Gość PR24 ocenił, że wydawnictwo to "szansa, żeby spojrzeć z szerokiej, historycznej perspektywy na jego dzieła literackie". 

Literaturoznawca zaznaczył, że Karol Wojtyła debiutował literacko jak był już papieżem, wcześniej pisał pod pseudonimem. - Wiadomo było, że studiował polonistykę, że coś pisze, prywatnie interesował się literaturą. Bardzo wąski krąg ludzi wiedział, że od czasu do czasu publikuje - powiedział podkreślając "długie milczenia, czasami wieloletnie" w literackim życiorysie papieża.

- W nim walczyły dwie siły: przyszły święty, człowiek religii, głębokiej duchowości i artysta (...). To były role, które trudno się pogodzić - ocenił prof. Krzysztof Dybciak. Zdaniem gościa PR24 Karol Wojtyła był "nowoczesnym twórcą".

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Filip Memches.

Polskie Radio 24/msze, IAR

-------------------------

Data emisji: 07.04.2019

Godzina emisji: 19.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Pragnienie Królestwa". Dwie koncepcje mesjanizmu

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2019 10:00
August Cieszkowski i Mikołaj Bierdiajew to myśliciele, którzy prezentowali różne koncepcje mesjanizmu. W wydanej niedawno książce "Pragnienie Królestwa" opisał je Tomasz Herbich, współpracownik rocznika "Teologia Polityczna".
rozwiń zwiń