Co nam daje dzisiaj pamięć o komunizmie?

2019-06-23, 21:59

Co nam daje dzisiaj pamięć o komunizmie?
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Triff/Shutterstock.com

- Pamięć o tym, że się sprzeciwialiśmy mordowaniu ludzi, wsadzaniu ich do więzienia, to bardzo silne doświadczenie antykomunistyczne. Jeślibyśmy przy tym pozostali, to obraz się nam zaciemnia, bo ostatecznie nie widzimy o co komunizmowi chodziło – powiedział w PR24 Paweł Milcarek, filozof, redaktor naczelny kwartalnika "Christianitas".

Posłuchaj

23.06.19 Życie z duszą
+
Dodaj do playlisty

W tym roku obchodzimy 30. rocznicę przełomowych wydarzeń w Europie. W Polsce pamiętamy głównie o wyborach 4 czerwca i utworzeniu pierwszego rządu, którego szefem był niekomunistyczny polityk. Dla świata bardziej spektakularnym wydarzeniem było obalenie muru berlińskiego. W jaki sposób pamięć o komunizmie jest przydatna w naszych czasach?

- Wszystkie zbrodnicze aspekty są elementem prawdy o komunizmie, zwłaszcza w tej postaci, której myśmy doświadczyli – postaci komunizmu, w której ćwiczył on swoją siłę ideologiczną w formie dość prymitywnej, w postaci krwawej, w postaci, która prowokowała i sprowokowała wyraźny sprzeciw – powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Milcarek.

- Pamięć o tym, że się sprzeciwialiśmy mordowaniu ludzi, wyrzucaniu ich z pracy, wsadzaniu do więzienia, to bardzo silne doświadczenie antykomunistyczne. Jeślibyśmy przy tym pozostali, wyłącznie na zasadzie pewnego rodzaju wspominek o komunizmie, to obraz się nam zaciemnia, bo ostatecznie nie widzimy o co komunizmowi chodziło. W pewnym momencie wydaje się nam, że ostatecznie celem komunizmu było wsadzanie ludzi do więzień, budowanie gułagów. Może ktoś powie, że komunizm chciał zrobić wielką przebudowę społeczną, ekonomiczną, ale że jest z natury niewydolny, to musi się budować na przemocy, na zniewoleniu. To jest bliższe prawdy. Ale przecież prawdą jest, że komunizm nigdy nie chciał tego typu efektów. To jest jakaś usterka, jakiś błąd, który pojawia się w przypadku komunizmu sowieckiego, ale przez komunistów w innych częściach świata był traktowany jako okoliczność deprymująca. Oni chcieli czegoś innego – podkreślił gość PR24.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Filip Memches.

Polskie Radio 24

------------------------

Data emisji: 23.06.2019

Godzina emisji: 19.06

Polecane

Wróć do strony głównej