more_horiz

Nowy błogosławiony Kościoła Katolickiego. Ks. Skrobisz o Janie Pawle I: był bardzo pokornym człowiekiem

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2022 20:49
- Patrzmy na Albino Lucianiego jako pasterza, który był bardzo kontaktową osobą, prostą w relacjach i jednocześnie bardzo pokorną - mówił w Polskim Radiu 24 ks. Jacek Skrobisz, autor książki o bł. Janie Pawle I. 
Pontyfikat Jana Pawła I był jednym z najkrótszych, trwał tylko 33 dni
Pontyfikat Jana Pawła I był jednym z najkrótszych, trwał tylko 33 dni Foto: PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

Podczas mszy na placu Świętego Piotra w niedzielę papież Franciszek ogłosił Jana Pawła I błogosławionym. Stał on na czele Kościoła 33 dni w 1978 roku i był poprzednikiem św. Jana Pawła II. Po wyborze 26 sierpnia Albino Luciani zmarł na zawał 28 września.

Jan Paweł I rzeczywiście był bardzo pokornym człowiekiem

Sylwetkę nowego błogosławionego przybliżył ks. Jacek Skrobisz, autor książki "Pokora. Historia życia Jana Pawła I".

- Przez wiele lat był sługą Bożym, kiedy toczył się jego proces beatyfikacyjny. (...) Wydaje się, że w takim przypadku jak jego pontyfikat, wskazywałby na to, żebyśmy patrzyli trochę szerzej. Nie przypadkiem razem z redakcją wybrałem ten tytuł. Jan Paweł I rzeczywiście był bardzo pokornym człowiekiem, świadomym swojej małości wobec Boga, ale również pokornie podchodzący do drugiego człowieka. Nie był osobą, która się wynosi ponad innych. To są fakty, które przemawiają za tym, że ten proces [beatyfikacyjny - przyp. red.] się zakończył - wyjaśnił duchowny.   

Gość audycji podkreślił, że papież w trakcie krótkiego pontyfikatu zaczął wprowadzać w struktury Kościoła wiele istotnych zmian. 

Autor w swojej książce sięga do wspomnień przekazanych i spisanych przez osoby z bliskiego otoczenia papieża. Ks. Skrobisz odkrywa wiele nieznanych wcześniej faktów związanych z tą ważną dla dzisiejszego Kościoła postacią.

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
24:08 PR24_mp3 2022_09_04-19-05-49.mp3 Ks. Jacek Skrobisz o papieżu Janie Pawle I ("Życie z duszą czy bez") 

***

Audycja"Życie z duszą czy bez"

Prowadził: Filip Memches

Gość: ks. Jacek Skrobisz

Data emisji: 04.09.2022

Godz. emisji: 19.05

kmp

Zobacz także

Zobacz także