more_horiz

"Jeden z odważniejszych apologetów etyki katolickiej". Tomasz Rowiński o kardynale George'u Pellu

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2023 20:25
- Pell miał w sobie rodzaj niezależności, która płynęła z wiary i prawdziwej tożsamości katolickiej, patrzył na kościół także jako na instytucję, która wymaga sprawiedliwego traktowania ludzi w niego zaangażowanych i piętnowania niesprawiedliwości. Był nietuzinkową postacią - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Rowiński, socjolog, publicysta (Christianitas.org).
Uroczystości pogrzebowe kardynała Georgea Pella. Watykan, 14.01.2023 r.
Uroczystości pogrzebowe kardynała George’a Pella. Watykan, 14.01.2023 r.Foto: PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

W bazylice watykańskiej podczas mszy z udziałem papieża pożegnano zmarłego w Rzymie kardynała George’a Pella, byłego prefekta Sekretariatu Stanu ds. Gospodarczych. W głośnym procesie o pedofilię został skazany w Australii na karę więzienia. Po 13 miesiącach Sąd Najwyższy oczyścił go całkowicie z zarzutów.

Tomasz Rowiński przybliżał postać zmarłego duchownego. - O kardynale Pellu stało się głośno z powodu skandalu, który wokół niego został nakręcony, ale był on niewątpliwie jednym z odważniejszych apologetów katolicyzmu, etyki katolickiej od czasów Jana Pawła II. Kardynał potrafił w odważny sposób dyskutować z różnymi formami laicyzmu czy permisywizmu w kulturze, nieustannie polemizował z "laicką" demokracją wskazując na zagrożenia stąd idące. Przekazywał w sposób bardziej publicystyczny to, co mówił Jan Paweł II, że pozbawione wartości demokracje mogą się przekształcić w zakamuflowany totalitaryzm - zauważył gość audycji. 

Posłuchaj
23:23 PR24 2023_01_15-19-06-24.mp3 Tomasz Rowiński o dorobku kardynała George'a Pella (Polskie Radio 24 / Życie z duszą czy bez)

Zobacz także:

Papież Franciszek na początku pontyfikatu włączył hierarchę do Rady Kardynałów przygotowującej głęboką reformę Kurii Rzymskiej. Powierzył mu obowiązki kierowania sprawami ekonomicznymi i finansowymi Watykanu.

W 2017 roku w związku z oskarżeniami o pedofilię postanowił wrócić do Australii, by stanąć przed sądem. Mimo braku dowodów, został skazany na 6 lat więzienia.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: "Życie z duszą czy bez"

Prowadzący: Filip Memches

Gość: Tomasz Rowiński

Data emisji: 15.01.2023

Godzina emisji: 19.06

PR24/ka


Zobacz także

Zobacz także