more_horiz

Wybory kontraktowe 4 czerwca 1989 roku. „Był to stopień na drodze do suwerenności”

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2018 09:00
Początek czerwca to dobra okazja, by porozmawiać o polskim kalendarzu historycznym. Jednym z ważniejszych wydarzeń, które miały miejsce w tym miesiącu, były wybory parlamentarne, zwane kontraktowymi. Odbyły się 4 czerwca 1989 roku. Czy był to moment wielkiej nadziei, czy wręcz przeciwnie, żaden powód do świętowania? O różnych spojrzeniach na tę kwestię mówili goście audycji „Nos Kleopatry”.
Audio
  • 01.06.18 prof. Jerzy Eisler: Okrągły Stół był ostatnim rozdziałem w historii PRL
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/Adam Hawałej

Wybory czerwcowe przeprowadzono w wyniku i na zasadach uzgodnionych w trakcie obrad Okrągłego Stołu. W ich wyniku wybranych zostało 460 posłów oraz 100 senatorów. Prof. Jerzy Eisler z Instytutu Pamięci Narodowej zwrócił uwagę na dwie rzeczy. Pierwszą z nich jest to, że mandaty do Sejmu były już wcześniej uzgodnione w czasie okrągłostołowych rozmów.

– Drugą rzeczą jest frekwencja w czasie tych wyborów. Przez prawie pół wieku Polacy mówili, że chcą wolności, demokracji i samostanowienia, a jak przyszło głosowania, to ponad jedna trzecia z nich została w domach. Mimo to, 4 czerwca jest dla mnie momentem zwrotnym w dziejach PRL – wskazał historyk z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk.

Problem z podejściem do sprawy świętowania kolejnych rocznic wyborów z czerwca 1989 roku ma publicysta Grzegorz Sieczkowski. Przyznał, że 29 lat temu świadomie nie wziął udziału w głosowaniu. Dzisiaj zachowałby się podobnie. W jego przekonaniu były to wybory niedemokratyczne.

– Na początku stanu wojennego podjąłem decyzję, że nie będę angażował się w rzeczy, które nie odpowiadały ideałom, jakie były dla mnie istotne. Wybory były stopniem, który należało pokonać, na drodze do suwerenności. W mojej opinii, ważniejsze, pod względem emocjonalnym, były wydarzenia z 31 sierpnia 1980 roku, do których doszło na Wybrzeżu. Był to początek zmian ustrojowych w całym bloku wschodnim. To dla mnie największy symbol, z którym jestem najbardziej związany – wyjaśnił historyk.

Audycję „Nos Kleopatry” prowadziła Agnieszka Kamińska.

Polskie Radio 24/db

____________________ 

Nos Kleopatry w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 01.06.18

Godzina emisji: 22:15

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

4 czerwca we wspomnieniach dziennikarki

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2016 12:21
4. czerwca mija 27 lat od pierwszych w powojennej historii kraju, częściowo wolnych wyborów do Sejmu oraz całkowicie wolnych do przywróconego Senatu. O zwycięstwie „Solidarności” mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Łopińska, dziennikarka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

28. rocznica rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 22:05
Dokładnie 28 lat temu, 6 lutego 1989 roku, przedstawiciele władzy i solidarnościowej opozycji zasiedli do rozmów przy tzw. Okrągłym Stole. – To nie była spektakularna droga wywalczenia wolności, ale rozmowy, układy, kompromisy – mówił w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Kurski: 4 czerwca to dzień, w którym Wałęsa przeszedł na „ciemną stronę mocy”

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2017 19:10
– Sam Lech Wałęsa chciał, żeby nagrać naradę, podczas której zdecydowano o odwołaniu Jana Olszewskiego i „zainstalowano” postkomunistycznego premiera – mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Kurski, współautor filmu dokumentalnego „Nocna zmiana”, ukazującego kulisy odwołania premiera Olszewskiego w nocy z 4 na 5 czerwca 1992 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Semka: 4 czerwca 1992 roku zwyciężyło tchórzostwo

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2017 13:03
– Wszyscy czuli wówczas, że stało się coś niedobrego, że zwyciężyło tchórzostwo i chęć zdeptania tego rządu w ziemię  – mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Semka (Do Rzeczy), współautor filmu “Nocna zmiana”. 25 lat temu, 4 czerwca 1992 roku, w dramatycznych okolicznościach odwołano rząd Jana Olszewskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory 4 czerwca 1989 r. "Coś stało się wbrew planom"

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 21:01
4 czerwca 1989 roku odbyły się pierwsze, częściowo wolne wybory parlamentarne w Polsce. Zostały przeprowadzone na zasadach uzgodnionych w trakcie rozmów Okrągłego Stołu. Zwycięstwo odniosła opozycja solidarnościowa, zorganizowana wokół Komitetu Obywatelskiego i Lecha Wałęsy. Jej kandydaci zdobyli wszystkie mandaty przeznaczone dla bezpartyjnych, a także objęli 99 proc. miejsc w Senacie. O znaczeniu wyborów mówił w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czerwiec – ważny miesiąc najnowszej historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2017 21:00
Czerwiec 1956 i 1976 to czas, kiedy mieszkańcy Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej wyszli na ulice. W Polskim Radiu 24, w audycji „Pamiętaj, to Solidarność”, prof. Jerzy Eisler, historyk, mówił m.in. o podobieństwach i różnicach dotyczących obu wystąpień.
rozwiń zwiń