X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Polska pionierem w wydobyciu ropy naftowej

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2018 07:58
Pierwsza kopalnia ropy naftowej powstała w Bóbrce, położonej niedaleko Jasła, w 1854 r. Dopiero 5 lat później – w USA. Dlaczego utarło się, że to Ameryka jest kolebką nowożytnego przemysłu naftowego? O polskim boomie naftowym w XIX i na początku XX wieku w audycji „Nos Kleopatry” mówił dr Marian Szołucha z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.
Audio
  • 21.09.18 dr Marian Szołucha: „W Polsce mamy udokumentowanych 86 złóż ropy naftowej (…)”.
Szyby naftowe w okolicach Jasła 1939-1945.
Szyby naftowe w okolicach Jasła 1939-1945.Foto: nac.gov.pl

W Polsce powstała pierwsza kopalnia ropy naftowej, jednak nasz kraj posiada również status pioniera w destylacji tej kopaliny. Zawdzięczamy to dwóm osobom: Ignacemu Łukasiewiczowi i Janowi Zehowi.

–  31 lipca 1853 roku aptekarz Ignacy Łukasiewicz i jego kolega, mało znany i zapomniany, Jan Zeh, który był pomocnikiem aptekarskim, dokonali pierwszego procesu destylacji ropy naftowej. Miało to miejsce w jednej z lwowskich aptek. Była to destylacja frakcyjna polegająca na rozdzieleniu ropy na poszczególne frakcje przy użyciu różnych temperatur wrzenia. Było to bez wątpienia epokowe wydarzenie – wyjaśnił gość Polskiego Radia 24.

Dr Marian Szołucha podkreślił, że na początku XX wieku teren dzisiejszego Podkarpacia był zagłębiem naftowym w skali światowej. W 1909 roku, na krótko przed wybuchem I wojny światowej, Galicja była na trzecim miejscu na świecie pod względem produkcji ropy naftowej. Wydobywano wtedy na tym obszarze ponad 2 mln ton ropy rocznie – W połowie lat 20. Polska była również pod tym względem na trzecim miejscu w Europie – dodał.

Dzisiaj zapotrzebowanie na ropę naftową w naszym kraju wynosi ok. 30 mln ton rocznie. Ponad połowę importujemy z Rosji, resztę m.in. z Algierii, Wielkiej Brytanii, Norwegii i Białorusi. Wydobycie krajowe szacuje się na blisko 1 mln ton w ciągu roku.  

Ponadto w audycji dr Marian Szołucha w szerszy sposób przedstawił sylwetkę Ignacego Łukasiewicza, a także omówił współczesne perspektywy dotyczące pozyskiwania surowców energetycznych.

„Nos Kleopatry” prowadziła Agnieszka Kamińska.

Polskie Radio 24/db

---------------------------

Data emisji: 21.09.2018

Godzina emisji: 22:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przetrwali rzeź wołyńską. Wspomnienia zebrane w książce

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2018 19:40
Dzieci przetrwały rzeź. Teraz opowiadają historię zamordowanych rodziców i dziadków. Ich relacje zebrała Anna Herbich w książce "Dziewczyny z Wołynia. Prawdziwe historie". Dziennikarka i autorka była gościem audycji "Między kropkami" w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojenna Warszawa we wspomnieniach gen. Ścibora-Rylskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2018 10:40
W piątek na warszawskich Powązkach pożegnany zostanie gen. Zbigniew Ścibor-Rylski. Prezes Związku Powstańców Warszawskich zmarł 3 sierpnia w wieku 101 lat.
rozwiń zwiń