more_horiz

Mariusz Olczak: musimy obrazować zgliszcza drugiej wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2018 10:00
- Z dokumentów, które trafiły do nas po drugiej wojnie światowej rysuje się obraz wielkiej katastrofy - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Mariusz Olczak, wicedyrektor Archiwum Akt Nowych.
Audio
  • 08.12.18 Nos Kleopatry. Mariusz Olczak: musimy obrazować zgliszcza drugiej wojny światowej
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Africa Studio/shutterstock.com

W najbliższych dniach Archiwum Akt Nowych udostępni na swoich stronach internetowych katalog o niemieckich egzekucjach i zbrodniach w Polsce w czasie II wojny światowej. To efekt trwającej przez ostatni rok kwerendy oraz kilkumiesięcznej digitalizacji zestawień i raportów Delegatury Rządu RP na Kraj i Armii Krajowej. W sumie przejrzano około 66 metrów bieżących akt, a do cyfryzacji wytypowano 60 tysięcy dokumentów. Wyniki prac przedstawiono parlamentarzystom z zespołu ds. reparacji wojennych. Dokumenty, które trafią do sieci, pochodzą ze stworzonego po wojnie kartkowego katalogu z podziałem na miasta i wsie. Materiały zawierają nie tylko opis wydarzenia, na przykład egzekucji kilkudziesięciu osób przez Niemców, ale też inne dane. To również miejscowość, data, źródło informacji a nawet to, na jakim papierze stworzono dokument.

- Okres drugiej wojny światowej to jeden z najważniejszych momentów naszej historii. Widać to w zgromadzonych dokumentach - zauważył Mariusz Olczak. Gość programu przypomniał, że "parlamentarny zespół nie jest pierwszą grupą badaczy, którzy się tą tematyką zajmują". - Biuro Odszkodowań Wojennych powołane do życia po wojnie opracowało i zebrało bardzo wiele materiałów analitycznych, syntetycznych i monograficznych, które opisywały skalę zniszczeń - dodał.

- Raporty obrazują jaką wielką stratą i opóźnieniem cywilizacyjnym były zniszczenia Polski. Zamiast rozwijać się po drugiej wojnie światowej - jak każde państwo zachodnie, które nie doświadczyło takiej skali zniszczeń - my w wielkim trudzie odbudowywaliśmy ojczyznę - informował wicedyrektor Archiwum Akt Nowych. Dodał, że w 1945 r. nasze miasta w wielu przypadkach praktycznie nie istniały. - Musimy przypominać te wydarzenia i obrazować zgliszcza, ponieważ wiele osób nadal nie zdaje sobie z tego sprawy - stwierdził gość programu.  

Kwerendę przeprowadzono w trzech zespołach archiwalnych, są to: Polska Misja Wojskowa przy Sojuszniczej Radzie Kontroli w Berlinie, Biuro Rewindykacji w Warszawie oraz Biuro Odszkodowań Wojennych przy Prezydium Rady Ministrów w Warszawie. Archiwum Akt Nowych zwraca uwagę, że kwerendzie pod kątem strat wojennych można by poddać pięć kolejnych zespołów archiwalnych. Ponadto dodatkowe informacje o szkodach z okresu II wojny światowej zawierają dokumenty pochodzące z powojennych ministerstw.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Rozmawiała Agnieszka Kamińska

PR24/IAR

____________________ 

Data emisji: 30.11.2018

Godzina emisji: 22:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zamojszczyzna pamięta

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 08:20
- Oddziały SS otaczały wioskę, ludzi pędzono pieszo lub dowożono furmankami do obozu przejściowego w Zamościu lub w Zwierzyńcu. A tu dochodziło do dantejskich scen. Oddzielano dzieci od rodziców, a następnie je segregowano - wspominał Kazimierz Kubala, świadek wysiedleń na Zamojszczyźnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

17 września 1939 można nazwać czwartym rozbiorem Polski

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2018 22:45
- Sowiecka armia we wrześniu 1939 roku szła na Polskę pod hasłami "wyzwolenia" narodów ukraińskiego, białoruskiego oraz polskiego ludu pracującego, spod panowania szlachty, wojska i arystokracji. Według Rosjan był to akt rewolucyjny, a nie imperialny w sensie geograficznym - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Andrzej Paczkowski z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arkadiusz Mularczyk: wzrosło zainteresowanie sprawą reparacji

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 09:37
- To jest spór o moralność, fundamenty Unii Europejskiej, wreszcie współczesne relacje polsko-niemieckie. Jeżeli naprawdę chcemy budować pojednanie między naszymi narodami, nie da się ot tak przejść nad skalą polskich strat wojennych - mówi tygodnikowi "Sieci" poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.
rozwiń zwiń