X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Abp Józef Teodorowicz. "Bezsprzecznie pierwszy kaznodzieja w Polsce"

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 23:00
Podczas inauguracji obrad Sejmu Ustawodawczego kazanie wygłosił abp Józef Teodorowicz, jedna z ciekawszych postaci polskiego duchowieństwa podczas dwudziestolecia międzywojennego. Miał za sobą doświadczenia polityczne, uchodził za wybitnego kaznodzieję, pioniera kazań wygłaszanych przez radio. Przede wszystkim jednak był przykładem patriotyzmu Polaków pochodzenia ormiańskiego.
Audio
  • 08.02.2019 Abp Józef Teodorowicz - pierwszy kaznodzieja II Rzeczpospolitej
Arcybiskup metropolita lwowski Józef Teodorowicz podczas wygłaszania odczytu
Arcybiskup metropolita lwowski Józef Teodorowicz podczas wygłaszania odczytuFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

W Sejmie zainaugurowano uroczystości związane z setną rocznicą rozpoczęcia obrad Sejmu Ustawodawczego. Otworzyła je konferencja naukowa poświęcona temu historycznemu wydarzeniu. Konferencji towarzyszy wystawa "Dobro Rzeczpospolitej Najwyższym Prawem". Na rozpoczęciu obrad pierwszego Sejmu kazanie sejmowe wygłosił duchowny ormiańskiego pochodzenia, arcybiskup Józef Teodorowicz. Z tej okazji w archikatedrze świętego Jana Chrzciciela osłonięta zostanie tablica pamiątkowa.

Ks. prof. Józef Naumowicz przypomniał, że Józef Teodorowicz "był wielkim patriotą i wielkim arcybiskupem". - W sprawach Polski udał się nawet na audiencję do papieża (...) wyjeżdżał też na zachód, żeby nagłaśniać sprawę polską - powiedział archimandryta obrządku ormiańskiego. Dodał, że Józef Teodorowicz był człowiekiem wybitnie wykształconym, który "pozostawił wiele bardzo ważnych książek". Niemniej ważnym faktem w biografii arcybiskupa jest to, że był wybitnym kaznodzieją. Ks. Józef Naumowicz mówił, że abp został wybrany do wygłoszenia kazania w Sejmie Ustawodawczym, ponieważ już wtedy uchodził za "bezsprzecznie pierwszego kaznodzieję w Polsce", "kaznodzieję-klasyka".

Historyk Krzysztof Jabłonka mówił, że abp Józef Teodorowicz pochodził z "autentycznych południowo-wschodnich Kresów" i "był desygnowany przez całą społeczność", ponieważ miejscowa społeczność "potrzebowała jakiegoś reprezentanta wobec władz austriackich". Duchowny zasiadał przez kilkanaście lat w galicyjskim Sejmie Krajowym. Historyk zaznaczył duszpasterską część życiorysu Józefa Teodorowicza. - On jeden z pierwszych wygłasza kazania przez radio, które zresztą zachowały się w Polskim Radiu. Potrafił tak przyciągnąć, że to były kulminacyjne chwile w owym czasie. One przygotowywały Polaków i polskich Ormian na przeżycia II wojny światowej - mówił na antenie Polskiego Radia 24.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

Rozmawiała Agnieszka Kamińska.

PR24/msze, IAR

____________________ 

Data emisji: 8.02.2019

Godzina emisji: 22:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Leopold Okulicki - ostatni dowódca Armii Krajowej

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2018 06:00
Rodzice chcieli, by został księdzem. Jego życie potoczyło się w zupełnie innym kierunku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Juliusz Kulesza, ps. „Julek” o działalności grupy PWB/17

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2018 16:55
– W czasie powstania towarzyszyły nam ogromna chęć walki i entuzjazm – powiedział Juliusz Kulesza, ps. „Julek”, członek konspiracyjnej grupy PWB/17. Czym się zajmowała i jaki był jej wkład w przygotowania i przebieg Powstania Warszawskiego? O tym w audycji „Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

74 lata temu zakończyło się Powstanie Warszawskie

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2018 08:29
Po 63 dniach walk, 2 października 1944 r. w Ożarowie powstańcy warszawscy i Niemcy zawarli układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie. Na temat przebiegu walk i upadku Powstania Warszawskiego mówił w audycji „Nos Kleopatry” dr Dariusz Gołaszewski z Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń