X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dr Marek Szymaniak: gen. Fieldorf "Nil" zasługuje na najwyższy szacunek

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2020 09:00
- Generał August Emil Fieldorf "Nil" to bez wątpienia jedna z najważniejszych postaci Polskiego Podziemia Niepodległościowego. To osoba, która zasługuje na najwyższy szacunek, na najwyższy honor, na najwyższą cześć - mówił w Polskim Radiu 24 dr Marek Szymaniak z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Gościem audycji "Nos Kleopatry" był także prof. Karol Polejowski.
Audio
  • Marek Szymaniak: Generał Emil Fieldorf "Nil", to osoba, która zasługuje na najwyższy szacunek". (Nos Kleopatry / PR24)
Gen. Emil Fieldorf Nil - zdjęcie zrobione w więzieniu w 1950 roku
Gen. Emil Fieldorf "Nil" - zdjęcie zrobione w więzieniu w 1950 rokuFoto: Domena publiczna

7 marca 1945 roku NKWD aresztowało generała Fieldorfa "Nila". Był torturowany i wieziony w więzieniu przy Rakowieckiej w Warszawie. Został zamordowany 24 lutego 1953 roku - wtedy komunistyczne władze wykonały wyrok śmierci na generale Emilu Fieldorfie. Do historii przeszedł jako dowódca Kedywu Komendy Głównej AK i organizacji „Nie” walczącej z sowiecką okupacją Polski. Był jednym z najbardziej zasłużonych żołnierzy Rzeczypospolitej, Armii Krajowej i polskiego podziemia niepodległościowego.

"Generał Emil Fieldorf "Nil", to osoba, która zasługuje na najwyższy szacunek"

Historyk dr Marek Szymaniak podkreśla, że gen. Emil Fieldorf "Nil" został zamordowany i stał się ofiarą mordu politycznego. - To postać bardzo symboliczna. Mowa o jego niezłomnej postawie reprezentowanej do samego końca. To był haniebny wyrok śmierci. To było najpierw morderstwo sądowe, potem fizyczne. Wiemy, że generał zachowywał do końca postawę niezwykle godną. Do końca patrzył w oczy swoim katom. Haniebne jest także to, w jaki sposób wyrok został wykonany. Generał został powieszony, a to kara, jaka wykonywano na pospolitych bandytach - przypomniał dr Marek Szymaniak.

Gość audycji podkreślał, że to kara szczególnie bolesna, jeżeli zdamy sobie sprawę z tego, kim był generał. Przypomniał, że wśród zasług gen. Fieldorfa jest to, że wydał rozkaz zabicia kata Warszawy, Franza Kutschery.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] :<<< Gen. August Emil Fieldorf "Nil" - wierny żołnierz Niepodległej

- Generał Emil Fieldorf "Nil" to bez wątpienia jedna z najważniejszych postaci polskiego podziemia niepodległościowego. To osoba, która zasługuje na najwyższy szacunek, na najwyższy honor, na najwyższą cześć - mówił dr Marek Szymaniak. - Zabili go ludzie, którzy siłą po II wojnie światowej zawłaszczyli sobie w Polsce władzę. Sprawowali ją tylko i wyłącznie dlatego, bo cieszyli się poparciem jednego z największych zbrodniarzy w dziejach ludzkości czyli Józefa Stalina - dodał.

"Na ziemiach polskich stacjonowało prawie 50 tys.  funkcjonariuszy NKWD" 

Prof. Karol Polejowski omówił zaś sytuację polityczną w Polsce po roku 1944. - Na ziemie wschodnie wkracza wówczas Armia Sowiecka, a wraz za nią postępują oddziału NKWD(…) W rozumieniu Józefa Stalina i jego współpracowników, wszystkie organizacje partyzanckie, struktury polskiego państwa podziemnego, które nie uznają tego wyzwolenia, są traktowane jako elementy wrogie przeznaczone do likwidacji - relacjonował historyk. - Wraz z zajmowaniem kolejnych ziem polskich, nasycenie tych ziem czynnikiem sowieckim wzrasta. W 1945 roku na ziemiach polskich stacjonowało prawie 50 tys. samych funkcjonariuszy NKWD, nie mówiąc o jednostkach Armii Czerwonej, która nie wycofała się z polskich ziem aż do pocz. lat 90 - dodał.

Czytaj także:

Generał_August_Emil_Fieldorf 1200.jpg
Tadeusz Płużański: Emil "Nil" Fieldorf był wybitnym żołnierzem

"Miejsce pochówku nieznane"

Wciąż nieznane jest miejsce pochówku zwłok generała. Prowadzone w kwaterze „Ł” na warszawskich Powązkach poszukiwania i badania genetyczne odnalezionych szczątków nie przyniosły rezultatu.

Funkcjonariusze reżimu komunistycznego odpowiedzialni za mord sądowy na "Nilu" nie ponieśli kary za tę i inne popełnione zbrodnie, pomimo podejmowanych po 1989 r. prób pociągnięcia ich do odpowiedzialności. W 1992 r. Główna Komisja Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu wszczęła śledztwo w sprawie zamordowania generała Fieldorfa. Objęło ono wszystkich zaangażowanych w śledztwo i proces "Nila", wśród nich między innymi Helenę Wolińską-Brus, wówczas prokurator Naczelnej Prokuratury Wojskowej.

W audycji także o innych wybitnych członkach podziemia niepodległościowego i obecnych formach pamięci o Żołnierzach Niezłomnych.

**********

Zapraszamy do wysłuchania audycji

Audycja: "Nos Kleopatry"
Prowadzący: Agnieszka Kamińska
Gość: dr Marek Szymaniak oraz prof. Karol Polejowski
Data emisji: 06.03.2020
Godzina emisji: 22.05

Czytaj także

Gen. August Emil Fieldorf "Nil". Wierny żołnierz Niepodległej

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2021 06:00
20 marca 1895 roku urodził się August Emil Fieldorf, oficer WP, organizator i szef Kedywu Komendy Głównej AK, jeden z najbardziej zasłużonych żołnierzy Armii Krajowej i polskiego podziemia niepodległościowego, skazany przez władze komunistyczne na karę śmierci, wyrok wykonano 24 lutego 1953 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Syberia-Polska. Operacja Powrót”. Powroty Polaków do kraju

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 13:39
Sejm znowelizował w kwietniu ustawę o repatriacji. Ma ona ułatwić powrót i osiedlanie się w Polsce osób polskiego pochodzenia. Chodzi o ludzi zesłanych lub deportowanych przez władze ZSRR do krajów na wschodzie, a także ich potomków. O repatriacji i powrotach Polaków do kraju w audycji „Syberia-Polska. Operacja Powrót” mówił dr Robert Wyszyński, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Płużański: Emil "Nil" Fieldorf był wybitnym żołnierzem

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 10:10
- Mam nadzieję że ta recydywa komuny i czerwone szaleństwo się zakończy - mówił gość Polskiego Radia 24, historyk Tadeusz Płużański. W taki sposób odniósł się do faktu, że żyrardowscy radni zmienili ulicę generała Emila Fieldorfa "Nila" na Jedności Robotniczej, a radni Białegostoku, majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" na Podlaską.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes Polskiej Fundacji Narodowej: walka o prawdę historyczną jest do wygrania

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2020 08:38
- Dalecy jesteśmy od prostego triumfalizmu, na razie zainicjowany został proces - mówił w Polskim Radiu 24 prezes Polskiej Fundacji Narodowej dr Marcin Zarzecki o kampanii "The truth must not die". Politycy m.in. prezydent Andrzej Duda czy premier Mateusz Morawiecki publikują artykuły w zagranicznych mediach, które mają przedstawić prawdę o Polsce. 
rozwiń zwiń