Polacy w świecie. Lekcje wicia palm w stylu wileńskim

Polacy na Litwie od pokoleń zajmują się wiciem palm. Polki spod Wilna organizują specjalne lekcje tego rzemiosła. O tym jak wyglądają takie lekcje i czym charakteryzują się wileńskie palmy mówiliśmy w audycji "Polacy w świecie".

2019-04-14, 15:45

Polacy w świecie. Lekcje wicia palm w stylu wileńskim
Obecnie na straganach i w kwiaciarniach możemy kupić palmy wielkanocne w stylu wileńskim. Foto: MNStudio/shutterstock.com

Posłuchaj

14.04.19 "Polacy w świecie"
+
Dodaj do playlisty

W Niedzielę Palmową mieszkańcy Wilna i Wileńszczyzny święcą przede wszystkim palmy uwite z suchych ziół, kwiatów oraz traw. Tradycyjna wileńska palma to wałeczek zakończony "mietliczką". Palmy o innych kształtach nazywane są często "brzuszkami", "grzybkami" oraz "serduszkami". Ich wiciem od pokoleń zajmują się przede wszystkim Polki spod Wilna, które organizują lekcje wicia palm m. in. w urzędach i szkołach. Na jednej z takich lekcji w wileńskim gimnazjum im. Władysława Syrokomli był nasz korespondent Kamil Zalewski. 

Na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bykowni pod Kijowem uczczono pamięć ofiar zbrodni katyńskiej. Spoczywają tam szczątki Polaków z tak zwanej ukraińskiej listy katyńskiej. W uroczystości uczestniczyli polscy dyplomaci, mniejszość polska i dyplomaci innych krajów. Więcej w relacji Pawła Buszki.

IPN wspiera pielęgnowanie historii  Polaków w Ameryce. Właśnie rozpoczęła się archiwizacja prasy polonijnej z 1908 roku. Jedną z najważniejszych gazet Polaków z Chicago był "Dziennik Związkowy", najstarsza nieprzerwanie ukazująca się polskojęzyczna gazeta na świecie. W Warszawie specjaliści IPN zdigitalizowali archiwalne wydania dziennika. O szczegółach przedsięwzięcia mówił Jan Pachlowski.

W Sejmie dyskutowano o priorytetach w kwestii wspierania Polonii. Wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk mówił, że ze strony centralnych władz wychodzi propozycja szerokiego programu działań na rzecz Polonii i Polaków poza granicami kraju. Dotyczy to przedsięwzięć edukacyjnych, kulturowych czy ogólnointegracyjnych. Według wiceszefa MSZ jeśli chodzi o lata 2019-2020 najważniejszym zadaniem będzie wspieranie nauczania języka polskiego. Więcej w relacji Michała Fedusio.

REKLAMA

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Program przygotowała Edyta Poźniak.

PR24/msze, PAP, IAR

____________________ 

REKLAMA

Data emisji: 14.04.19

Godzina emisji: 15:33

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej