X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Akcja informacyjna Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2019 11:29
Grupa ekspertów z Polski przebywa w Kirgistanie, by zachęcać osoby polskiego pochodzenia do przyjazdu do ojczyzny. W stolicy państwa Biszkeku zorganizowano spotkanie organizacyjne na temat repatriacji. O tym, jak żyją w Kirgistanie ludzie posiadający polskie korzenie, mówiliśmy w audycji "Polacy w świecie".
Audio
Konsul Janusz Krzywoszyński podczas spotkania w polskiej organizacji kulturalnej Odrodzenie w Biszkeku - pierwsza od prawej Zenona Ślązak-Bigalijew
Konsul Janusz Krzywoszyński podczas spotkania w polskiej organizacji kulturalnej "Odrodzenie" w Biszkeku - pierwsza od prawej Zenona Ślązak-BigalijewFoto: kirgiskonsulat.pl

Polonia w Kirgistanie liczy ok. 1 tys. osób. Stowarzyszeniem Kultury Polskiej "Odrodzenie" od 20 lat kieruje pochodząca z Łodzi Zenona Ślązak-Bigalijew. W Kirgizji mieszka od 32 lat i jak przyznała, przez lata rządów radzieckich miejscowi Polacy zapomnieli i o języku i o tradycjach swoich przodków.

– Przypominanie tych rzeczy trzeba było zaczynać dosłownie od początku. Musieliśmy chociażby tłumaczyć czym jest Wigilia, jakie składają się na nią potrawy i kiedy jest obchodzona – wyjaśniała Zenona Ślązak-Bigalijew.

Obecnie w Biszkeku odbywają się już kursy języka polskiego, zarówno w Stowarzyszeniu "Odrodzenie", jak i dla studentów w miejscowym uniwersytecie. Od września prowadzi je nauczyciel z Polski – Radosław Budzyński. Wśród jego uczniów są osoby, które chciałyby wyjechać na studia do naszego kraju. – Taka motywacja dominuje wśród młodych i w średnim wieku, którzy wiedzą, że mogą jeszcze zacząć życie od nowa – wskazał.

Stowarzyszenie Kultury Polskiej "Odrodzenie" to nie tylko kursy języka polskiego, ale również nauka polskich piosenek i kultywowanie tradycji, o czym informował Piotr Pogorzelski, wysłannik Polskiego Radia do Biszkeku.

Ponadto w magazynie Kamil Zalewski, korespondent Polskiego Radia w Wilnie, sprawdzał jak wygląda życie polskich żołnierzy stacjonujących na Łotwie w ramach Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej.

Natomiast o angielskim tłumaczeniu dzienników Polki żydowskiego pochodzenia, złapanej w Przemyślu pomiędzy dwa totalitaryzmy, mówiła tłumaczka Marta Dziurosz.

Nie zabrakło również rozmowy Aleksandra Pszoniaka z Mają Prochowicz, filmowcem i fotografem, która postanowiła zamieszkać w New Delhi, stolicy Indii.  

Audycję "Polacy w świecie" prowadziła Edyta Poźniak.

Polskie Radio 24/db

---------------------------------------

Data emisji: 22.09.2019

Godzina emisji: 8:35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Cele kampanii "Jest nas 60 milionów". Pokazuje, jak liczną społeczność stanowimy

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2019 14:23
- Kampania "Jest nas 60 milionów", to jest pokazanie i Polakom mieszkającym w Polsce, i Polonii, i Polakom mieszkającym poza granicami, jak liczną społeczność stanowimy - mówi Zenka Bańkowska ze Stowarzyszenia Wspólnota Polska w Polskim Radiu 24. Gość Antoniego Trzmiela przedstawiał działania stowarzyszenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

A. Ślusarek: niestety samorządy nie garną się do sprowadzania rodzin repatriantów do Polski

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 22:00
- Niestety w ubiegłym roku tylko trzydzieści gmin zaprosiło rodziny - ubolewała Aleksandra Ślusarek, prezes Związku Repatriantów Rzeczpospolitej Polskiej i polska działaczka społeczna, która sprowadziła do Polski m.in. jedną z pierwszych rodzin z Kazachastanu.
rozwiń zwiń