X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Festiwal Filmu Polskiego w Chicago. "Mamy w Stanach wyrobioną publiczność"

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2019 16:00
W Chicago odbywa się 31. edycja Festiwalu Filmu Polskiego. O tym, czym jest festiwal i co go wyróżnia, a także o Lwowskiej Szkole Matematycznej i akcji literackiej Polonii na Litwie - w magazynie "Polacy w świecie".
Audio
  • [17.11.19] "Polacy w świecie" - festiwal filmowy, święto literatury i wspomnienie polskich lotników w II wojnie światowej (Polskie Radio 24)
Kadr z filmu Czarny Mercedes Janusza Majewskiego. Andrzej Zieliński jako nadkom. Rafał Król
Kadr z filmu "Czarny Mercedes" Janusza Majewskiego. Andrzej Zieliński jako nadkom. Rafał KrólFoto: mat. promocyjne

Festiwal w Chicago to nie tylko największy pokaz polskiego kina w Stanach Zjednoczonych, ale w ogóle za granicą. Najlepsze produkcje, zarówno fabularne, jak i dokumentalne, zostaną nagrodzone.

1200_Parada_Pułaskiego_shutterstock.jpg
Parada Pułaskiego, czyli największa w USA manifestacja polskości

Uniwersalny wymiar imprezy

Jak mówi Polskiemu Radiu 24 Krzysztof Kamyszew, jeden z organizatorów festiwalu, impreza "ma ambicje pokazywać filmy dotyczące Polski, ale będące także pewnym universum". Przecież historia jest świetną nauczycielką życia. Ona jest w jakiś sposób powtarzalna. Mamy więc reżyserów nie tylko z Polski, ale też ze Stanów, czy Indii. Festiwal ma coraz bardziej uniwersalny wymiar - podkreśla. 

Gość Polskiego Radia 24 dodaje, że w 31. edycji imprezy "udało się zachować duży format festiwalu". - To nie było łatwe, bo wyraźnie następuje zmiana charakteru kin, które stają się redukowane i zmieniane - wskazuje i dodaje, że "generalnie festiwal charakteryzuje się tym, że nawiązuje do historii Polski". - Dużo jest filmów historycznych. Znaczną grupę stanowią filmy o tematyce polsko-żydowskiej. Mamy w Stanach wyrobioną publiczność, w tym ze środowisk żydowskich, która docenia wagę tego dialogu, co jest wielkim osiągnięciem - podsumowuje Krzysztof Kamyszew.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Wielki zjazd Polonii w USA. W Nowym Jorku rozpoczął się Kongres 60 Milionów

Podkreślał, że festiwal cieszy się - w jego ocenie - solidną opinią. - Bez funduszy z Polski, z Senatu, z PISF, czy z MSZ, nie bylibyśmy w stanie robić imprezy z bilbordami w mieście, czy na autobusach, a ta wizualna strona promocyjna szalenie się liczy - podkreśla Kamyszew.

Nie tylko Chicago

W dalszej części programu także wizyta w Borejkowszczyźnie na Litwie, gdzie trwa Tydzień Wielkiej Literatury, oraz w angielskim Exeter. Tam pojawiła się biało-czerwona flaga - wyraz wdzięczności wobec polskich pilotów z dywizjonu 307, którzy 77 lat temu uratowali miasto od niemieckich bomb. Będzie także o lwowskiej szkole matematycznej. Zachęcamy do wysłuchania audycji.

***

Audycja: "Polacy w świecie"

Prowadzący: Edyta Poźniak

Data emisji: 17.11.19

Godzina emisji: 15.33

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Moskwa: Wszechrosyjskie Dyktando z Języka Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2019 16:15
Ponad 250 osób pisało w Moskwie dyktando z języka polskiego. Sprawdzian promujący polską kulturę zorganizowano po raz dziewiąty. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc napisali dyktando bezbłędnie. Wydarzenie pod nazwą "Wszechrosyjskie Dyktando z Języka Polskiego" od 9 lat organizuje Kongres Polaków w Rosji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkania Sceny Polskiej, czyli jedno z najciekawszych wydarzeń teatralnych

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2019 16:00
Spotkania Sceny Polskiej, czyli Festiwal Teatralny w Wilnie był jednym z tematów najnowszego odcinka audycji "Polacy w świecie". Edyta Poźniak poruszyła również temat przygotowań do uroczystości Wszystkich Świętych w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polonia na całym świecie obchodziła dzień Wszystkich Świętych

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2019 16:05
Dzień Wszystkich Świętych obchodzą nasi rodacy na całym świecie. Pamięć o zmarłych to element polskiej tradycji. W magazynie "Polacy w świecie" przyjrzeliśmy się, jak tę uroczystość przeżywano na Litwie, w Stanach Zjednoczonych i we Włoszech.
rozwiń zwiń