Prezes PKN Orlen: w rynkach bałtyckich mamy nawet ponad 80 proc. udziałów

2021-02-27, 08:32

Prezes PKN Orlen: w rynkach bałtyckich mamy nawet ponad 80 proc. udziałów
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Mat. prasowe PKN Orlen

- Do litewskiego budżetu wpłacamy ok. 500 mln euro, zatrudniamy blisko 1,5 tys. osób. Firmy, które z nami kooperują, to kolejne 4,5 tys. ludzi. Jesteśmy ważną firmą - powiedział podczas wizyty na Litwie Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Polska i Litwa planują wspólne inwestycje energetyczne. Strategicznym planom rozwoju Grupy Orlen, kierunkom działań na rynkach bałtyckich oraz bezpieczeństwu energetycznemu w regionie była poświęcona wizyta prezesa PKN Orlen - Daniela Obajtka - w Wilnie. Warto zaznaczyć, że polski koncern, który działa również na Litwie, jest największym przedsiębiorstwem w tym kraju.

Powiązany Artykuł

orlen możejki rafineria 663 free
PKN Orlen planuje na Litwie inwestycje w "zieloną energetykę"

- Do litewskiego budżetu wpłacamy ok. 500 mln euro, zatrudniamy blisko 1,5 tys. osób. Firmy, które z nami kooperują, to kolejne 4,5 tys. ludzi. Jesteśmy ważną firmą - podkreślił.

Rafineria w litewskich Możejkach, kupiona przez Orlen 15 lat temu, jest jedynym tego typu zakładem w krajach bałtyckich. - Zasila paliwami zarówno Polskę, jak i Litwę, Łotwę oraz Estonię. Na tych rynkach mamy udział nawet po ponad 80 proc. - wskazał Daniel Obajtek.

Posłuchaj

Magazyn polonijny "Polacy w świecie" 22:45
+
Dodaj do playlisty

Podczas wizyty na Litwie prezes Orlenu spotkał się z premier tego kraju. W czasie spotkania zaprezentowano główne strategiczne założenia rozwoju koncernu do 2030 roku. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim inwestycji w Możejkach.

- Rozmawialiśmy o wsparciu rządu litewskiego przy modernizacji i pogłębionym przerobie, co jest kluczowe do funkcjonowania rafinerii. To strategiczne inwestycje, które przedłużyłyby jej żywotność. Było bardzo duże zrozumienie ze strony pani premier oraz ministrów w tym zakresie. Umówiliśmy się, że w ciągu miesiąca strona litewska przedstawi nam swoje stanowisko - stwierdził Obajtek.

---------------------------------------

Polska społeczność w Stanach Zjednoczonych pierwszy poniedziałek marca poświęci Kazimierzowi Pułaskiemu, bohaterowi wojny o niepodległość USA. W 1977 roku władze stanu Illinois ustanowiły Dzień Pułaskiego oficjalnym świętem stanowym.

To właśnie w tym rejonie, w którym zamieszkuje najwięcej naszych rodaków, jest ono obchodzone najbardziej uroczyście. Nie jest to dzień wolny od pracy, ale w szkołach prowadzone są specjalne zajęcia dydaktyczne przybliżające postać Pułaskiego.

12 lat temu amerykański Kongres symbolicznie przyznał mu obywatelstwo Stanów Zjednoczonych. Chicagowskie Muzeum Polskie w Ameryce, jedna z najważniejszych naszych placówek kulturalnych w USA, każdego roku zaprasza do świętowania razem z przedstawicielami władz. W tym roku, ze względu na pandemię,  uroczystości przybiorą nieco inny charakter.

Więcej o tegorocznym Dniu Pułaskiego w relacji Jana Pachlowskiego mówiła Małgorzata Kot,dyrektor  Muzeum Polskie w Ameryce.

---------------------------------------

Dawne Kresy Wschodnie to skarbnica kultury polskiej, która inspiruje także współczesnych twórców. Prof. Jacek Kowalski, wykładowca pieśni staropolskich i kresowych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, określa się mianem Sarmaty. Dlaczego? O tym mówił w rozmowie z Iwoną Piętak.

Nie zabrakło również przeglądu najważniejszych informacji polonijnych z ostatnich dni, które zebrała i zaprezentowała Maria Furdyna.

***

Audycja: "Polacy w świecie"
Prowadzący: Edyta Poźniak
Data emisji: 27.02.2021
Godzina emisji: 07.06

Polskie Radio 24/db

Polecane

Wróć do strony głównej