Łódzki sen o bogactwie
Wielkie interesy, spektakularne wzloty i upadki, głośne bankructwa. Marcin Jakub Szymański stworzył pierwszą panoramę łódzkich rodzin przemysłowców. Kto i na czym zbijał fortuny? Kto i dlaczego spadał z piedestału na samo dno bankructwa? O tym w audycji „Między kropkami” opowiadał sam autor książki „Fabrykanci. Burzliwe dzieje łódzkich bogaczy”.
2016-12-03, 20:40
Posłuchaj
Łódź w drugiej połowie XIX wieku była ziemią obiecaną dla osób, które miały nadzieję na zrobienie kariery i zbicie pokaźnego majątku. Udało się to m.in. Poznańskim, Heinzlom, Grohmanom, czy Gehligom. To właśnie ich losy opisuje w swej publikacji Marcin Jakub Szymański.
– Przyznam, że jedną z inspiracji do napisania książki była powieść Władysława Reymonta „Ziemia obiecana”. Chciałem pokazać, że ci, którzy osiągnęli ekonomiczny sukces, byli inteligentni i dobrzy w tym, co robili. Reymont natomiast przedstawił łódzkich fabrykantów w bardzo niekorzystnym świetle. Są wśród nich osoby nieoczytane, niewykształcone, podłe i bezwzględne dla swoich robotników, a także zepsute moralnie – powiedział autor.
Zakładanie szkół, prowadzenie działalności charytatywnej, a także wspieranie lokalnych inicjatyw. Łódzcy fabrykanci nie byli skupieni jedynie na zbijaniu majątku. Ich pozytywny wpływ na życie mieszkańców Łodzi pokazał w swojej publikacji Marcin Jakub Szymański.
– Ubolewam nad tym, że w mieście jest obecnie tylko jedna ulica, która nosi nazwisko jednego z nich – dodał pisarz.
REKLAMA
Przedstawione historie rodów oparte są na dokumentach i relacjach potomków założycieli wielu łódzkich fabryk.
Z Marcinem Jakubem Szymańskim rozmawiała Weronika Wakulska.
Polskie Radio 24/db
Między Kropkami w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
___________________
Data emisji: 03.12.16
Godzina emisji: 20.15
REKLAMA