Opowieść o kobietach, które pokonały każdy szczyt
Polki budowały legendę światowego himalaizmu. To one były pierwsze, a ich życiorysy to gotowe scenariusze filmowe. Na razie doczekały się książki „Himalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonały każdy szczyt”. Autor publikacji Mariusz Sepioło był gościem audycji Między kropkami.
2017-10-08, 18:00
Posłuchaj
Wanda Rutkiewicz nieraz spojrzała śmierci w oczy. Dobrosława Miodowicz-Wolf umarła, pomagając innym. Halina Kruger-Syrokomska zasnęła w namiocie na wysokości kilku tysięcy metrów i nigdy się nie obudziła. Ale te, które przeżyły, mówią: góry są po to, żeby w nich żyć, a nie umierać.
Jak podkreślił Mariusz Sepioło, kobiety długo walczyły o to, aby znaleźć się na ośmiotysięczniku. - Rok 1975 to była pierwsza szansa, a ich prace przygotowawcze trwały wiele tygodni – powiedział gość audycji.
Sukces osiągnęła w końcu Wanda Rutkiewicz, która jako trzecia kobieta na świecie i pierwsza Europejka stanęła na Mount Everest, najwyższym szczycie Ziemi. Jako pierwsza kobieta na świecie zdobyła zaś K2.
Historie rodzin himalaistek były równie trudne, jak ich samych. - Wanda Rutkiewicz postanowiła nie mieć dzieci, jednak jej koleżanka Halina Kruger-Syrokomska miała córkę, którą osierociła w młodym wieku. Kiedy ta dorosła, poszła jednak w ślady matki i została instruktorką wspinaczki – powiedział autor książki.
REKLAMA
Syn Dobrosławy Miodowicz-Wolf, Łukasz jest również związany z górami i jak stwierdził gość audycji, raczej nie ma do nich „pretensji”. - W pewnym momencie miał zaś okazję spotkać się z górą K2, która zabrała mu mamę – dodał Sepioło.
- Ważnym pytaniem było zaś to, czy himalaistki zostawiały dzieci w domu, czy po prostu realizowały swoje pasje, uciekały od rzeczywistości, czy biegły po sukces – zastanawiał się Mariusz Sepioło.
Audycję „Między Kropkami” prowadziła Weronika Wakulska.
Polskie Radio 24/kawa
REKLAMA
_____________________
Między kropkami w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
Data emisji: 7.10.17
Godzina emisji: 19.15
REKLAMA