X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Bolesław Bierut. Twarz stalinizmu w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2017 19:56
Był współodpowiedzialny za liczne zbrodnie systemu komunistycznego w Polsce. Osobiście nadzorował śledztwa i proponował wyroki na żołnierzy i działaczy niepodległościowych. Bolesław Bierut, prezydent i premier Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Piotr Lipiński stworzył portret człowieka, który został twarzą stalinizmu w Polsce. – W pewnym momencie stał się niewygodną postacią dla komunistów – powiedział autor książki "Bierut. Kiedy partia była bogiem".
Audio
  • 16.12.17 Piotr Lipiński: „Bierut był średniej klasy komunistą, który cieszył się dużym poparciem Moskwy (…)”.
Bolesław Bierut
Bolesław BierutFoto: Domena publiczna

W opinii współczesnych historyków, Bolesław Bierut jest jednym z największych zbrodniarzy w historii Polski, człowiekiem odpowiedzialnym za śmierć tysięcy osób. W swojej książce Piotr Lipiński przedstawia m.in. drogę Bieruta do najważniejszych urzędów w państwie, jego działalność przed wojną i w czasie jej trwania oraz to, w jaki sposób pełnił najważniejsze urzędy w okresie PRL-u.

– Kolejne awanse Bierut zaliczał tylko dzięki temu, że miał coraz mniej konkurentów we własnych szeregach. Najpierw nastąpiło wymordowanie w 1938 roku przez Stalina czołowych przedstawicieli Komunistycznej Partii Polskiej, a następnie, po II wojnie światowej, zmarło dwóch przywódców Polskiej Partii Robotniczej. Siłą rzeczy komuniści z trzecich czy czwartych szeregów musieli zajmować ich miejsca. Właśnie Bierut zaliczał się do tych mniej znaczących osobistości – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Więcej o losach i politycznej karierze Bolesława Bieruta w całej rozmowie z Piotrem Lipińskim.

Audycję Między Kropkami prowadziła Weronika Wakulska.

Polskie Radio 24/db

______________________

Data emisji: 16.12.2017

Godzina emisji: 19.15


 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Społeczny Trybunał Narodowy już działa. „Komunizm nie został w Polsce rozliczony”

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2017 10:30
Społeczny Trybunał Narodowy symbolicznie ogłosił infamię, czyli utratę czci i dobrego imienia, dwóch komunistycznych działaczy: Bolesława Bieruta i Stefana Michnika. W Debacie Poranka Polskiego Radia 24 o inicjatywie rozmawiali Tadeusz Płużański, przedstawiciel Społecznego Trybunału Narodowego, Sebastian Gajewski z Centrum im. Ignacego Daszyńskiego i Piotr Dmitrowicz, historyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co dalej z Pałacem Kultury? „Zburzyć, rozmontować, wysadzić”

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2017 10:27
Wraca kwestia przyszłości Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Wicepremier Piotr Gliński stwierdził, że „nie ma nic przeciwko” ewentualnemu wyburzeniu budynku, za usunięciem wysokościowca opowiada się także Mateusz Morawiecki. W Debacie Poranka komentarz Michała Rachonia z Telewizji Polskiej i Gazety Polskiej, a także Sebastiana Gajewskiego z Centrum im. I. Daszyńskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieczysław Berman. "Grafik, który ukształtował kod wizualny stalinizmu"

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2017 19:19
Grafik, twórca fotomontaży, plakatów politycznych, filmowych i reklamowych. Mieczysław Berman po wojnie stał się jednym z głównych propagandystów pracujących na rzecz komunistycznej władzy. Skomplikowanemu życiu i twórczości, jednego z najważniejszych projektantów graficznych w Polsce, postanowił przyjrzeć się historyk sztuki dr Piotr Rypson.
rozwiń zwiń