Nowa koncepcja Europy wobec światowej globalizacji
- Pochopna i nieprzemyślana otwartość wyrządziłaby więcej szkody. W świecie zglobalizowanym, z wieloma konfliktami, Europa ze względu na swoją bliskość kulturową i położenie geograficzne musi stanowić jedną silną całość – mówił w audycji "Między kropkami" w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber, były prezes Polskiej Akademii Nauk, a obecnie redaktor naczelny magazynu „Wszystko co najważniejsze”.
2018-07-28, 21:00
Posłuchaj
W najnowszym numerze magazynu "Wszystko co najważniejsze” zamieszczono esej prof. Petera Sloterdijka pt. „Europa – koncept do zbudowania na nowo”. Autor odnosi się w nim do integracji europejskiej i płynących z niej korzyści. "Czy nam się to podoba czy nie, jesteśmy dziećmi epoki państwa narodowego. Wciąż odwołujemy się do naszych doświadczeń z państw narodowych. To tak jakbyśmy wszyscy wyemigrowali z wiosek i znaleźli się w mieście” – pisze autor artykułu.
- Zmienia się globalny układ sił. Widzimy wzrost potęg wielu krajów, które kilkadziesiąt lat temu odgrywały marginalną rolę w polityce światowej – mówił prof. Michał Kleiber. - Mam tu na myśli całą południowo-wschodnią Azję i wiele krajów afrykańskich, gdzie ze względu na wzrost populacji oraz dostęp do najnowszej wiedzy powoduje, że kraje rosną w siłę. Udział Europy i Stanów Zjednoczonych od wielu lat konsekwentnie maleje i z tym musimy się pogodzić. Europa ma do odegrania znaczącą rolę, która w historii była fundamentalną w cywilizacji światowej. Ona nie będzie już nigdy taka, jak wtedy, ale nadal może być znacząca – dodał.
Prof. Michał Kleiber wyraził opinię, że Europa nadal może stanowić siłę i budować swoją tożsamość w oparciu o dorobek poszczególnych państw. - Nie widzę sprzeczności między szacunkiem dla narodowej tradycji, a zaawansowaną współpracą w ramach Europy. To jest do osiągnięcia pod warunkiem, że będziemy rozmawiali w spokoju i uwzględniali interesy poszczególnych państw. Podziały w Europie odeszły od ideologii. Dziś mówimy o "otwartościowcach”, czyli tych, którzy są skłonni otworzyć się pod względem politycznym i gospodarczym oraz o tych, którzy głoszą poglądy "suwerennościowe". Jeśli ktoś mocno artykułuje oba nurty, to konflikt jest nieunikniony. Te dwie skrajne grupy nie znajdą nigdy porozumienia, ale w moim przekonaniu jest ono możliwe – dodał.
Audycję "Między Kropkami" prowadziła Weronika Wakulska.
REKLAMA
Polskie Radio 24/dk
-----------------------
Data emisji: 28.07.18
Godzina emisji: 19:10
REKLAMA