X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Anna Mateja: Napoleon Cybulski pierwszy odkrył właściwości adrenaliny

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2019 19:15
- Napoleon Cybulski nie jest w ogóle szerzej znany. Zajęci zmaganiami o niepodległość i odbudowę państwa polskiego zapominaliśmy o tych, którzy nie w czynie rewolucyjnym dołożyli cegiełkę do tego wielkiego dzieła - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Mateja, dziennikarka, autorka książki "Recepta na adrenalinę. Napoleon Cybulski i krakowska szkoła fizjologów".
Audio
  • 11.05.19 Między kropkami. Anna Mateja, dziennikarka, autorka książki "Recepta na adrenalinę"
Okładka książki Recepta na adrenalinę
Okładka książki "Recepta na adrenalinę"Foto: mat. prasowe/wydawnictwo: Czarne

To on odkrył adrenalinę, hormon strachu, walki i ucieczki - Napoleon Cybulski, jeden z największych fizjologów w dziejach medycyny. Gdyby zamiast na Uniwersytecie Jagiellońskim pracował na niemieckiej czy francuskiej uczelni, jego nazwisko byłoby znane na całym świecie. Jest uważany za twórcę krakowskiej szkoły fizjologicznej. Wraz ze współpracownikami wykonał pierwsze na ziemiach polskich badania EKG i EEG. Dzięki nowatorskim doświadczeniom w dziedzinie elektrofizjologii wyjaśnił, w jaki sposób impulsy elektryczne pochodzące z nerwów wprowadzają w ruch mięśnie. Jako badacz ludzkiej psychiki rozważał istnienie nieświadomości jeszcze przed Freudem. Cybulski był też głęboko zaangażowany w sprawy społeczne. Badał problem niedożywienia galicyjskich chłopów, był współzałożycielem pierwszego żeńskiego gimnazjum w Krakowie i zwolennikiem dopuszczenia kobiet do studiów medycznych.

- Napoleon Cybulski jako pierwszy uczony odkrył właściwości substancji wydzielanej przez nadnercza. Nie zdawano sobie sprawy, że bez tej wydzieliny nie jest możliwe funkcjonowanie żadnego organizmu - zaznaczyła Anna Mateja. Publicystka podkreśliła, że dla Napoleona Cybulskiego fizjologia była ogromnym terenem do eksploracji. - Co krok - w jego przekonaniu - rozciągało się białe pole, które czekało na swojego odkrywcę - dodała.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadziła Weronika Wakulska.

Polskie Radio 24/mat. prasowe

------------------------------------

Data emisji: 11.05.2019

Godzina emisji: 19:10

Zobacz więcej na temat: KSIĄŻKA literatura medycyna
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak