X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Mroczne oblicza przedwojennej Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 19:35
Życie warszawskiego marginesu, przestępstwa, problem prostytucji oraz handlu kobietami, a także najgłośniejsze morderstwa w polskiej stolicy okresu dwudziestolecia międzywojennego. Gościem audycji "Między kropkami" był Paweł Rzewuski, autor książki "Grzechy Paryża Północy. Mroczne życie przedwojennej Warszawy".
Audio
  • Paweł Rzewuski o życiu w przedwojennej Warszawie ("Między kropkami")
Okładka książki Grzechy Paryża Północy. Mroczne życie przedwojennej Warszawy
Okładka książki "Grzechy Paryża Północy. Mroczne życie przedwojennej Warszawy"Foto: mat. pras.

W Polskim Radiu 24 Paweł Rzewuski odniósł się do tytułu swojej książki i określenia funkcjonującego w polskim społeczeństwie, które nazywało Warszawę "Paryżem Północy". Autor wskazał, że mieszkańcy stolicy w okresie dwudziestolecia międzywojennego chcieli czuć się paryżanami, jednak otaczająca ich rzeczywistość nie dawała im zbytnio takiej szansy.

- Mam tu na myśli chociażby rozmach. Przedwojenna Warszawa, w przeciwieństwie do Paryża, nie obfitowała w monumentalne budynki. Była również miastem mocno chaotycznym, bez przeprowadzonej reformy architektonicznej – wskazał historyk.

gad1200.jpg
"Gad. Spowiedź klawisza". Literacka wizyta w więzieniu

Dzielnice biedy

Przedwojenna Warszawa była dużo mniejsza niż obecnie. Część z dzisiejszych dzielnic nie wchodziła w skład stolicy, a Stare Miasto nie było uważane za prestiżowe, wręcz przeciwnie, za dzielnicę biedy i przestępczości.   

- Po Woli, Pradze i Powiślu uważano je za najpodlejszy i najbardziej niebezpieczny obszar miasta. Żyła tam przede wszystkim biedota. Problemem uboższych dzielnic było również to, że nie docierała tam kanalizacja - powiedział Paweł Rzewuski.

Głębokie rozwarstwienie

Jednym z elementów charakterystycznych dla przedwojennej Warszawy było duże rozwarstwienie społeczne pod względem ekonomicznym. - Przepaść jaka ziała między robotnikami a lepiej zarabiającą kastą była olbrzymia. Koszt przeciętnego obiadu w dobrej restauracji równał się 1/4 miesięcznej pensji robotnika. Była grupa ludzi, która uwierała niektórych swoim bogactwem - podkreślił pisarz.

Poważanie dla przestępców

EN_01407923_0010 (1).jpg
Jerzy Rzymowski o "Wiedźminie": Sapkowski zaproponował coś nowego na polskim rynku

Paweł Rzewuski zaznaczył, że mieszkańcy przedwojennej Warszawy dużą estymą darzyli wszelkiego rodzaju przestępców.

- Od czasów carskich byli postrzegani jako ci, którzy występowali przeciwko zaborcy. Starali się też postępować według swojego dość specyficznego kodeksu. Jednak bezwzględni przestępcy, wykraczający poza przyjęte w świecie marginesu i biedoty ramy, byli wykluczani. Do nich można zaliczyć morderców kobiet i dzieci. Były obszary, po których naruszeniu, nawet romantyczny przestępca przestawał być romantyczny – dodał gość Polskiego Radia 24.  

Prostytucja i handel ludźmi

Dużo bardziej dopuszczalna w przedwojennej Warszawie, niż mogłoby to się wydawać, była prostytucja.

- Epizod prostytucyjny miały m.in. robotnice. Nikt tego nie traktował w tym środowisku jako coś stygmatyzującego. Zupełnie inną rzeczywistością był handel ludźmi. Kojarzył się on z wyzyskiem i wysyłaniem kobiet m.in. do Ameryki Południowej - dodał publicysta.

***

Audycja: "Między kropkami"
Prowadzący: Weronika Wakulska
Goście: Paweł Rzewuski
Data emisji: 11.01.20 
Godzina emisji: 19.10

Polskie Radio 24/db

Czytaj także

"Jan Chrzciciel głosem dla cierpiących". Tłumaczka o poezji G. Bleizgysa

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2019 19:30
- Dowiedziałam się od autora, że ten tytuł jest bardzo misyjny. Jan Chrzciciel jest głosem, który on zaproponowałby wszystkim cierpiącym - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Zuzanna Mrozikowa, tłumaczka tomu "Jan Chrzciciel" Gintarasa Bleizgysa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie tylko "Alternatywy 4". Stanisław Bareja jakiego nie znacie

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2020 19:46
Stanisław Bareja, nieśmiertelny mistrz polskiej komedii i zakazanego śmiechu, powrócił w niezwykłej biografii "Stanisław Bareja. Alternatywnie". - Ten reżyser był ewenementem w środowisku filmowym - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Replewicz, autor książki.
rozwiń zwiń