more_horiz

"Cuda dzieją się po cichu". Pielgrzymki na Jasną Górę i historie cudów

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2019 19:30
- Pielgrzymka to wędrówka, zwykle z jakąś intencją, bardzo duchowa droga - przeżywanie tego, co dzieje się w sferze duchowej. Idzie się w grupie, ale też ze swoją sprawą, którą zanosi się do Jasnej Góry, do Matki Bożej - mówiła w Polskim Radiu 24 Anita Czupryn, dziennikarka "Polski the Times" i autorka książki "Cuda dzieją się po cichu. O jasnorgórskich cudach i łaskach". 
Audio
  • 10.08.19 Anita Czupryn: władza ludowa próbowała powstrzymać pielgrzymi na Jasną Górę ("Między Kropkami")
Cuda dzieją się po cichu. O jasnogórskich cudach i łaskach
"Cuda dzieją się po cichu. O jasnogórskich cudach i łaskach"Foto: Twiiter/ UpolujEbooka Promo

Książka Anity Czupryn poświęcona jest pielgrzymkom i cudom, jakie dokonały się na za wstawiennictwem Matki Boskiej Częstochowskiej. 

- Kiedyś nie było polskiego domu, w którym nie wisiałaby kopia tego cudownego obrazu. Dla nas było zupełnie normalne, ze cała rodzina zbierała się przed tą kopią i się modliła - mówiła autorka. 

O. Melchior Królik - opiekun warszawskich pielgrzymek od ponad półwiecza

Książka "Cuda dzieją się po cichu. O jasnogórskich cudach i łaskach" przywołuje też postać o. Melchiora Królika - kapłana, który od lat 50. minionego wieku przewodził warszawskim pielgrzymkom. - Jest strażnikiem jasnogórskich cudów, jest opiekunem jasnogórskiego Obrazu, jest bohaterem mojej książki. Niezwykły człowiek. Marzy, że w pielgrzymce umrze - opowiada o nim Anna Czupryn. 

- Do o. Malechiora przychodzą ludzie, którzy doświadczyli niezwykłych łask wymodlonych u Matki Boskiej - podkreśla Anna Czupryn. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Polskie pielgrzymowanie. Tysiące osób w drodze na Jasną Górę

We wspomnieniach o. Królika przewija się także - cytowana w książce - opowieść o pielgrzymce do Częstochowy w 1963 roku. - Każdego roku władza ludowa chciała dokonać wyłomu w łańcuchu pielgrzymkowym - mówi autorka.

Szczególna pielgrzymka sprzed 56 lat

Dodaje, że w 1963 r. znaleziono pretekst: czarną ospę. - Próbowano zakazać pielgrzymki w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się tej choroby. Ludzie powiedzieli, że pójdą, a potem księża powiedzieli, że muszą być z ludźmi i też poszli, ubrani w cywilne ubrania, by nie dać złapać się esbecji - relacjonuje opowieści o. Królika Anna Czupryn. 

- Ludzie szli tylko z tym, co mieli ze sobą - nie mieli ubrań na zmianę, bielizny na zmianę - zostały one skonfiskowane przez milicję i pojechały do Warszawy - mówi autorka. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Prymas: można pielgrzymować i niczego nie doświadczyć, trzeba się ocknąć

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Audycja: "Między kropkami"

Prowadzący: Weronika Wakulska

Gość: Anita Czupryn ("Polska the Times")

Data emisji: 10.08.19

Godzina emisji: 19.15


mbl

Zobacz także

Zobacz także