X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

O tradycji polskiego folkloru

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2016 07:00
Dlaczego folklor w Polsce miał wyjątkowe znaczenie? Jak inspirował, co dawał, czemu służył? O przenikaniu sztuki "naiwnej", tradycyjnej, spontanicznej i sztuki "wysokiej", profesjonalnej mówili w audycji Kwadratura Kultury Katarzyna Nowakowska-Sito (historyk sztuki, Muzeum Historii Polski) i Piotr Dahlig (Instytut Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego).
Audio
  • 15.11.16 Tradycja polskiego folkloru. Goście: Katarzyna Nowakowska-Sito (historyk sztuki, Muzeum Historii Polski) i Piotr Dahlig (Instytut Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego).
Zdjęcie ilustracyjnefot.podhale.pl
Zdjęcie ilustracyjne/fot.podhale.pl

Zdaniem Piotra Dahlinga korzenie folkloru sięgają XIX-wiecznego uwłaszczenia chłopów. – Ważnym momentem jest wyjście z łożyska naturalnego, pierwotnego. Folklor funkcjonował przez cale wieki w dość izolowanym stanie. Ten stan był inspiracją dla twórców, etnografów, badaczy – wskazywał. Za drugą ważną datę uznał czas po rewolucji 1905 roku, kiedy ziemiaństwo zaczęło organizować dożynki dla chłopów. Przełomowe były jednak lata po odzyskaniu niepodległości, gdy "utworzono front scalania narodu". Duże znaczenie w popularyzowaniu folkloru miało wówczas radio – w kulturze ludowej nie tylko się uczestniczyło, ale także jej sie słuchało.

"Eksplozji" tego zjawiska Katarzyna Nowakowska-Sito upatruje natomiast w latach 40. XX wieku. – Mamy takie splecenie folkloru z presją polityczną, mamy Polskę Ludową i te korzenie wydają się znakomite, żeby wyłącznie je podkreślać jako tradycję ogólnonarodową – wyjaśniała.

Goście odnieśli się również do sytuacji współczesnej. Jak mówił muzykolog, sytuacja się odwróciła, bo "młodzież miejska rekreuje pewne tradycje wiejskie". Historyk sztuki podkreślała natomiast, że "do ludowości już zaczynamy mieć stosunek normalny, bo jest w pewien sposób z ideologicznych okowów wyzwolona".

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Monika Małkowska

Polskie Radio 24/ip/tj

Kwadratura Kultury w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_____________________

Data emisji: 15.11.2016

Godzina emisji: 21:47


Zobacz więcej na temat: folklor Polskie Radio 24
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

65 lat Mazowsza!

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2013 16:16
Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze to prawdziwy ambasador polskiej kultury. To jedna z największych grup artystycznych na świecie, sięgająca do bogactwa narodowych tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sabałowe bajania po raz pięćdziesiąty

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2016 20:40
Już po raz 50. w Bukowinie Tatrzańskiej rozpocznie się wielkie święto folkloru podhalańskiego – Sabałowe Bajania. Najważniejszym punktem Bajań jest konkurs instrumentalistów, gawędziarzy i śpiewaków ludowych. Przyjeżdżają na niego artyści z całej Polski, by stanąć w szranki o tytuł najlepszego. O imprezie rozmawialiśmy z Bartłomiejem Koszarekiem z Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

I Festiwal Mikołaja z Koźla

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2016 11:27
W Kędzierzynie-Koźlu odbył się I Festiwal Mikołaja z Koźla. Celem imprezy było promowanie wiedzy o historii miasta, jego korzeniach, tradycji artystycznej i społecznej, a przede wszystkim przybliżenie patrona festiwalu - Mikołaja z Koźla, XV-wiecznego franciszkanina OFM Conv. Gościem Polskiego Radia 24 był Wojciech Wójcicki, dyrektor artystyczny festiwalu.
rozwiń zwiń