Jak podkreślił Rafał Woś, są różne rodzaje ubóstwa. Jednym z zasobów, których możemy mieć mało, to czas. Stąd karierę robi ostatnio termin „czasobieda”. Nie dotyczy one jednak tylko najgorzej płatnych prekariuszy, ale jest też udziałem wyższej klasy średniej. Brak czasu uważany jest za dowód na „spełnianie się” zawodowe, a nadmiar czasu, może oznaczać, że dana praca jest zbędna społeczeństwu.
- Zwykle jest tak, że ludziom mającym mało pieniędzy brakuje też czasu, ponieważ chcąc dorobić muszą brać dodatkowe zajęcia. W takim przypadku inne aktywności, samorozwój czy realizowanie swoich pasji zostaje odsunięte na plan dalszy – powiedział Rafał Woś. Gość audycji dodał, że przedstawiciele klasy średnieh też mają problemy z czasem, ponieważ będąc na dorobku chcą zgromadzić jak najwięcej dóbr, "aby w przyszłości żyło im się łatwiej".
Zdaniem dziennikarza, w przypadku pozostałej części pracowników, goniących za zyskiem często nie mają nawet możliwości cieszyć się gromadzonym majątkiem.
Mira Suchodolska powiedziała zaś, że wiele zalezy od nas samych. Zauważyła, że praca jest jej pasją więc idąc do pracy nie czuje się okradana z czasu. Nie zgodziła się jednak ze wszystkimi tezami swojego przedmówcy. - Jeżeli mamy tak mało czasu, to kto ogląda telewizję po cztery godziny dziennie, jak pokazują statystyki czy obserwuje Facebooka? Nie jesteśmy biedni z powodu braku czasu, ale nie potrafimy go dobrze wykorzystywać. Jesteśmy potwornie niezdyscyplinowani i niezorganizowani – powiedziała publicystka. - Jeżeli wykorzystujesz czas na telewizję czy internet, to nie masz czasu, aby robić coś przyjemnego czy pożytecznego.
Gospodarzem audycji była Monika Małkowska.
Polskie Radio 24/kawa
_____________________
Kwadratura kultury w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
Data emisji: 1.01.18
Godzina emisji: 22.10