X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Zima stulecia. Wspomnienia. "Śnieg miał średnio ok. 1-1,5 m na terenie całej Polski"

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2018 09:00
Niemal 40 lat temu Polaków zaskoczyła wyjątkowo sroga zima. Grzegorz Sieczkowski - historyk, publicysta, autor książki „Zima stulecia” rozmawiał z osobami, które jej doświadczyły. Wraz z historykiem sztuki - Katarzyną Nowakowską-Sito, był gościem audycji Kwadratura Kultury.
Audio
  • 29.01.17 Grzegorz Sieczkowski i Katarzyna Nowakowska-Sito o „zimie stulecia” w Polsce
Fragment obrazu Juliana Fałata Krajobraz zimowy z rzeką 1907 r.
Fragment obrazu Juliana Fałata "Krajobraz zimowy z rzeką" 1907 r.Foto: wikipedia / domena publiczna

Jak opowiadał Grzegorz Sieczkowski, 31 grudnia 1978 roku padał śnieg, którego stopniowo gromadziło się coraz więcej i przez który coraz trudniej było poruszało się po mieście. – W godzinach wieczornych, w Sylwestra, część Polski była już nieprzejezdna, sparaliżowana, schłodzona i zmrożona – mówił gość.

Dodał, że bohaterowie jego reportaży wspominają niezwykłość pejzażu. - Trudno dziś sobie wyobrazić widok Warszawy zasypanej taką ilością śniegu. Zaspy były dużo większe ode mnie, śnieg miał średnio ok. 1-1,5 m na terenie całej Polski, ale silne wiatry, zamieć powodowały, że w niektórych miejscach uzbierały się zaspy nawet 3-metrowe. Gdy drążono drogi w zaspach, były one tak wysokie, że nawet ciężarówki w nie wjeżdżające nie były widoczne, powstawały tunele – opisywał Sieczkowski.

Gość zaznaczył jednak, że po zimie przyszedł okres powodzi. – O ile zima nie spowodowała w życiu poszczególnych ludzi potężnego zniszczenia materialnego, przyniosła je wiosenna powódź, która po „zimie stulecia” musiała nastąpić – oznajmił.

Katarzyna Nowakowska-Sito odniosła się z kolei do obrazów XIX-wiecznych malarzy, które - jej zdaniem – można uznać za wzorzec polskiej zimy. – Za wzór wybrałabym „Kuropatwy” Józefa Chełmońskiego albo słynne śniegi Juliana Fałata, które pięknymi zwałami zalegają obraz i są kwintesencją naszego wydania impresjonizmu – stwierdziła.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Monika Małkowska.

Polskie Radio 24/pr

Kwadratura Kultury w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje 

____________________ 

Data emisji: 29.01.17

Godzina emisji: 22:15


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Co z tą zimą?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2014 17:35
Aura płata nam psikusy. W styczniu mamy dodatnie temperatury, za to w kwietniu zdarzają się śnieżyce, a w czerwcu - gradobicie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uchodźcy w wielu miejscach świata umierają z zimna

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2017 13:08
Atak mroźnej zimy mocno zmienił życie uchodźców. Pomoc dla nich w wielu miejscach w Europie stała się prawie niemożliwa. Zima daje się we znaki także na Bliskim Wschodzie. O tym, jak będzie wyglądała sytuacja kilku milionów uciekinierów w tym regionie świata w rozpoczynającym się właśnie roku, mówił w programie Świat w Południe Wojciech Wilk z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Zima wasza, wiosna nasza”. Wspomnienia stanu wojennego

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2017 21:00
36 lat temu, w nocy z 12-go na 13-ty grudnia 1981 roku, komunistyczne władze wprowadziły w Polsce stan wojenny. Jego celem była likwidacja protestów społecznych oraz wstrzymanie procesów demokratycznych, zainicjowanych w sierpniu 1980 roku. Zagrażały one trwałości systemu komunistycznego oraz utrzymaniu przywództwa przez rządzącą PZPR. O stanie wojennym mówił w audycji Pamiętaj, to „Solidarność” Jan M. Ruman – redaktor naczelny „Biuletynu Instytutu Pamięci Narodowej”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O zimie, która obnażyła słabość komunistycznego państwa

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2017 14:23
"Zima stulecia" to określenie stosowane w odniesieniu do najostrzejszej zimy w danym stuleciu. Zjawiska atmosferyczne o takiej sile, nie powinny zostać zapomniane, ponieważ często wpływają także na wydarzenia geopolityczne. O tym właśnie postanowił napisać Grzegorz Sieczkowski - autor książki „Zima stulecia”, który był gościem audycji "Wszystko jest historią".
rozwiń zwiń