X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Królowa Bona Sforza. Polska Lady Makbet czy średniowieczna businesswoman?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 10:18
Zmysł do interesów, umiejętność pomnażania majątku, a także zdolność zawiadywania ludźmi. Polska królowa Bona Sforza była wyjątkową kobietą, która jako pierwsza w tak zdecydowany sposób wtrącała się do polityki, budżetu i gospodarki państwa. Czy poza tym na jej koncie są rozmaite niecne uczynki? Czy odpowiada za otrucie Barbary Radziwiłłówny?
Audio
  • 7.01.19 Agnieszka Bender: „Życie Bony to doskonały materiał na kolejny wspaniały film lub serial (…)”.
Bona Sforza
Bona SforzaFoto: kolekcja.zamek-krolewski.pl/Domena publiczna

Bona Sforza nie cieszy się w polskiej historii sympatią. Ma opinię trucicielki, manipulatorki, a także chciwej, złośliwej i niezbyt urodziwej kobiety. Czy rzeczywiście tak było? Agnieszka Bender, historyk sztuki, podkreśliła, że z Boną łączy się sporo sprzeczności i znaków zapytania. Przyznała, że do obecnych czasów nie zachowało się zbyt wiele wizerunków władczyni. Te, które ostały się, w zdecydowanej przewadze obejmują dojrzały okres jej życia.

– Kiedy była portretowana miała 50 lat. Z czasów młodości późniejszej monarchini Polski możemy podziwiać jeden drzeworyt. Nie ukazuje on jej rzeczywistego wyglądu. Jednak zachowały się relacje i utwory literackie. Przed przybyciem do naszego kraju stała się bohaterką kilku dzieł, w których opiewano jej walory fizyczne. Kiedy jako 24-letnia kobieta pojawiła się w Krakowie, urodą i temperamentem Bony zachwycił się również Zygmunt Stary. Była zgrabną blondynką o jasnooliwkowej cerze i ciemnej oprawie oczu – dodała była dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie.

Agnieszka Bender podkreśliła, że Bona nie zasłużyła sobie na czarną legendę, która dotyczy jej osoby. Ciążyła na niej zła sława przodków. Wywodziła się z Włoch przełomu XV i XVI wieku, w których w walce politycznej nie przebierano w środkach, korzystając przy tym również z różnego rodzaju trucizn. Jednak według najnowszych badań żona Zygmunta Starego nie używała tego typu rozwiązań.

– Są dowody na to, ze Bona sama została otruta i to nawet dwa razy. Trzeba podkreślić, że znakomicie zarządzała Polską. Wykonała ogromną pracę. Wysoki stopień wykształcenia predestynował ją do zasiadania na monarszym tronie. Miała opinię najlepiej wyedukowanej księżniczki swoich czasów. Była także bardzo ambitna i posiadała silną wolę. Z drugiej strony uchodziła za trudną w kontaktach międzyludzkich, ale było to spowodowane tym, że wiedziała, czego chciała i dążyła do wyznaczonych sobie celów. Uważa się, że przyczyną jej zguby było wielkie bogactwo, które zgromadziła – wskazała znawczyni stosunków polsko-włoskich.  

Co było największymi pasjami Bony? Z czego zdawała sobie sprawę i z czym walczyła? O tym w całej audycji. Zapraszamy do jej wysłuchania.

"Kwadraturę Kultury" prowadziła Monika Małkowska.

Polskie Radio 24/db

------------------------------

Data emisji: 7.01.2019

Godzina emisji: 22.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy UB zabiło prymasa Augusta Hlonda?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 21:10
– Pytanie dotyczące tego, co było podłożem śmierci kard. Hlonda pozostaje otwarte i nie potrafimy na nie z całą pewnością odpowiedzieć – powiedział dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej. 22 października minęła 70. rocznica śmierci kard. Augusta Hlonda. Jednak coraz częściej pojawiają się wątpliwości, czy jego śmierć była spowodowana jedynie przyczynami naturalnymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozejm w Nieszawie - krok do pokoju z Krzyżakami

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2018 07:03
9 grudnia 1410 roku w Nieszawie podpisano rozejm pomiędzy Koroną Królestwa Polskiego a Zakonem Krzyżackim.
rozwiń zwiń