more_horiz

Pora na kulturę: wystawa malarstwa Waldemara "Majora" Fydrycha

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2019 11:50
- Już jako czteroletnie dziecko robiłem performans, strzelając do Świętego Mikołaja z pistoletu - mówił w Polskim Radiu 24 Waldemar "Major" Frydrych, lider Pomarańczowej Alternatywy, formacji artystycznej która ma swój początek w ruchach studenckich Wrocławia z początku lat osiemdziesiątych. Gościem programu Pora na Kulturę była również Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, dyrektor d.s. edukacji i promocji NCK.
Audio
  • 24.01.2019 Pora na kulturę: wystawa malarstwa Waldemara "Majora" Fydrycha
Waldemar Frydrych
Waldemar FrydrychFoto: fot. Wikipedia/CC

Pomarańczowa Alternatywa zasłynęła z happeningów, które ośmieszały komunistyczne władze i piętnowały absurdy PRL-u. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Pomarańczowej Alternatywy był krasnal malowany na murach budynków. 

- Zacząłem "sztukę anonimową" kilkadziesiąt lat przed Banksy'm. Robiłem graffiti w toalecie szkolnej a później, w czasie stanu wojennego malowałem krasnoludki. Była to sprawa znana w tamtym okresie w całej Polsce - mówił artysta - Moja pierwsza wystawa była w 1985 roku. Wcześniej robiłem różne rzeczy, ale 

Waldemar Fydrych urodził się 8 kwietnia 1953 r. w Toruniu. Jest magistrem historii i historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim. W W niedzielę 20 stycznia w galerii Oranżeria Pałacu PAN w Jabłonnie k. Warszawy odbędzie się wernisaż wystawy jego obrazów: - Zawsze starałem się prezentować rzeczy w sposób radosny. Nie lubię postmodernizmu. Jeśli chodzi o sztukę krytyczną, to uważam że najpierw trzeba być samokrytycznym i myślę, że poza Zbigniewem Liberą to reszta tej sztuki jest średnia. Najwyższy czas, żeby powstało coś nowego. Postmodernizm to jedynie zbiornik relatywizmu - mówił  Waldemar Frydrych.

PR24

_______________________

Data emisj: 24.01.19

Godzina emisji: 23:05


Zobacz więcej na temat: SZTUKA wystawa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak