Starówka czy nówka? Kiedy można odbudować zniszczone zabytki

2019-05-21, 12:01

Starówka czy nówka? Kiedy można odbudować zniszczone zabytki
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay.com/Public Domain/studioyayo

- Wypracowaliśmy pewne zasady. Taką zasadą jest to, że jeśli pokolenie pamięta, jeśli straciło to dosłownie przed chwilą i chce żyć w tym obrazie, uważa to za wartość, to ma prawo odbudować. Czyli - odbudowa "tak", zaraz po zniszczeniu - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Lec, architekt (Stowarzyszenie "Ogród Warszawa"). 

Posłuchaj

Tomasz Lec stwierdził, że warszawska starówka jest "obiektem sztuki konserwacji" (Polskie Radio 24/Kwadratura kultury)
+
Dodaj do playlisty

Oglądając zabytki nie zawsze możemy być do końca pewni, czy to, co oglądamy jest zabytkiem. Często ulegamy złudzeniu, że mamy do czynienia z zabytkiem, podczas gdy okazuje się, że to tylko rekonstrukcja.

Najbardziej znany przykładem rekonstrukcji jest warszawska starówka. Jak dziś konserwatorzy i  architekci patrzą na rekonstrukcje?

Tomasz Letz stwierdził, że odbudowa zabytków może nastąpić w pewnych określonych okolicznościach. - Wypracowaliśmy pewne zasady. Taką zasadą jest to, że jeśli pokolenie pamięta, jeśli straciło to dosłownie przed chwilą i chce żyć w tym obrazie, uważa to za wartość, to ma prawo odbudować. Czyli - odbudowa "tak", zaraz po zniszczeniu - mówił gość Polskiego Radia 24. - Odbudowa warszawskiej starówki obrosła wieloma mitami. Jest on obiektem sztuki konserwacji, pewnego specyficznego pomysłu na odbudowę. Połączenie historycznego wystroju z pewnym modernistycznym zaprojektowaniem wnętrz i podejściem do przestrzeni - dodał.

Rozmawiała Monika Małkowska.

____________________ 

Data emisji: 20.05.2019

Godzina emisji: 22.06

Polecane

Wróć do strony głównej