X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

”Najgroźniejszy agitator sprawy polskiej" - niemieckojęzyczny Duńczyk, który czuł się Polakiem

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2018 15:05
- Po ucieczce Harro Harringa z Warszawy przez 50 lat był poszukiwany listem gończym. Na każdej granicy jego nazwisko było na czarnej liście. Rekwirowano mu wszystko, co miał - mówiła w audycji "Warto czytać" dr Krystyna Szajna-Dec, autorka książki "Najgroźniejszy agitator sprawy polskiej".
Audio
  • 19.08.18 Krystyna Szajna-Dec o książce "Najgroźniejszy agitator sprawy polskiej"
Harro Harring
Harro Harring Foto: bialykruk.pl

Niedawno ukazała się książka „Najgroźniejszy agitator sprawy polskiej”, której bohaterem jest Harro Harring. To postać nietuznikowa i niestety słabo w Polsce znana. Harro Harring był Duńczykiem posługującym się językiem niemieckim. Czuł się jednak Polakiem i walczył o polską sprawę.

O bohaterze książki mówiła autorka Krystyna Szajna-Dec. - Uważał się za Północnego Fryzyjczyka. Był niemieckojęzycznym obywatelem Królestwa Danii. Początkowo nie interesował się losem Polski, której nie było. Chciał zdobyć szlify oficerskie w carskiej armii. Gdy usłyszał, że car planuje wyprawę przeciwko Turkom uciskającym Greków chciał do niej dołączyć - mówiła.

Gość Polskiego Radia 24 zwróciła uwagę, że Harro Harring aktywnie działał na rzecz polskiej niepodległości. - Nie uznawał aktów rozbioru Polski. Uważał, że to było bezprawie. Wszędzie to głosił i zaburzał status quo w Europie. Stary kontynent był wówczas pod wpływem polityki Klemensa von Metternicha. Wracanie do historii nikomu się w Europie nie podobało - wyjaśniła Krystyna Szajna-Dec.

Więcej w całości audycji, której gospodarzem była Luiza Bebłot.

__________________

Data emisji: 19.08.18

Godzina emisji: 14:37

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Antonio Gaudi. Czarodziej architektury"

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2018 16:09
- Był geniuszem architektury. Tworzył dzieła, jakich nie tworzył nikt przed nim, ani nikt po nim. Związany z Barceloną, a Barcelona z nim. Trudno sobie wyobrazić to miasto bez jego projektów podkreślił w Polskim Radiu 24 Przemysław Słowiński, autor książki "Antonio Gaudi. Czarodziej architektury".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drzewa, które wybrały Tatry

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2018 15:09
Tatry - choć zajmują stosunkowo niewielką przestrzeń -  to niezwykłe góry w środku Europy. Mimo surowego klimatu i trudnych warunków, zadomowiło się tu kilkanaście gatunków drzew. Niejednokrotnie turyści, podążając ku tatrzańskich szczytom, nie zwracają uwagi na to, co tutaj rośnie. Gościem Polskiego Radia 24 był Tomasz Skrzydłowski, autor książki „O drzewach, które wybrały Tatry”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warto Czytać: "Co tu po nas zostanie"

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2018 15:09
"Co tu po nas zostanie" to ósmy, ostatni tom sagi opowiadającej historię matki i córki wobec burzliwych dziejów Polski XX wieku. W audycji "Warto Czytać" o książce mówiła jej autorka, Barbara Rybałtowska.
rozwiń zwiń