more_horiz

Czy "Solidarność" oświaty przystąpi do strajku nauczycieli?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2019 17:35
- Nasze środowisko jest mocno zradykalizowane i niezadowolone. Zobaczymy w którym kierunku pójdzie Komisja Krajowa i jej decyzjom podporządkujemy się - mówił w Polskim Radiu 24 Ryszard Proksa przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność".  Nadzwyczajna Rada Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność” powołała 15 stycznia komitet protestacyjno-strajkowy.
Audio
  • 26.01.19 Szef oświatowej "Solidarności": radykalizujemy się
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

Oświatowa Solidarność nie będzie uczestniczyła w spotkaniach z szefową resortu edukacji Anną Zalewską – taką decyzję podjął 21 stycznia Komitet Protestacyjno-Strajkowy powołany przez Radę Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność. Wznowienie negocjacji związkowcy uzależniają od spełnienia najważniejszego postulatu oświatowej „S”. Chodzi o podwyższenie płac zasadniczych wszystkich nauczycieli o co najmniej 650 zł brutto od 1 stycznia tego roku oraz o 15 proc. od 1 stycznia 2020 roku.

- W 2018 roku okazało się, że nasza waloryzacja jest niższa od waloryzacji najniższego wynagrodzenia w gospodarce, czyli nauczyciele nominalnie stracili. Czarę goryczy przelał fakt, że gdy mówiono nam, iż nie ma pieniędzy, to ministrowie lekką ręką rozdawali w swoich branżach po 600-1500 złotych - tłumaczył Ryszard Proksa.

Obradujący 21 stycznia w Warszawie Komitet Protestacyjno-Strajkowy zdecydował także o przekształceniu regionalnych sekcji oświaty w sztaby protestacyjno-strajkowe.

Więcej w nagraniu. 

Gospodarzem audycji "Kapitał i praca" była Anna Grabowska.

Data emisji: 26.01

Godzina emisji: 17.37

PR24


Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem