more_horiz

Prace nad nowym projektem Prawa zamówień publicznych. Ekspert: mamy nadzieję, że obecne problemy zostaną zneutralizowane

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2019 18:09
- Obecnie problemem jest transparentność - powiedział w audycji Kapitał i Praca Jakub Pawelec z Pracodawców RP. W Polskim Radiu 24 o kontrowersjach wokół zamówień publicznych mówił również Sławomir Kubera z NSZZ "Solidarność". 
Audio
  • 2.02.19 Kapitał i Praca. O problemach wokół zamówień publicznych
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

Trwają prace dotyczące nowego Prawa zamówień publicznych. Projekt trafił do konsultacji. Jego celem ma być m.in. wzrost liczby firm, w tym z sektora MŚP, startujących w przetargach. 

Jak wskazywał na naszej antenie Jakub Pawelec, problemem w kontekście procedur przetargowych jest obecnie transparentność. - W dobie internetu, nieograniczonego przepływu informacji, nic nie stoi na przeszkodzie, by szeroka wiedza na temat zamówień publicznych, cen, zasad wykonywania zleceń, docierała do wszystkich zainteresowanych. Do tej pory tak się nie działo. Niestety, praktyka zamówień publicznych pokazuje, że wiele aspektów pozostaje poza kontrolą opinii publicznej. Mamy nadzieję, że w trakcie prac te problemy zostaną zneutralizowane - mówił gość PR24. W tym kontekście ekspert z Pracodawców RP odniósł się do tzw. procedur in-house. 

- To możliwość udzielania zamówień w drodze bezprzetargowej, poza otwartymi, publicznymi procedurami. W ramach takiego postępowania, podmiot publiczny, najczęściej są to gminy, udziela zamówień spółkom, które sam kontroluje - tłumaczył Jakub Pawelec. Sławomir Kubera podkreślił, że nie sprzyja to transparentności. - Jest wiele tematów do zastanowienia; w obecnym stanie rzeczy procedury nie są do końca przejrzyste - mówił. 

Więcej w całej audycji. 

Gospodarzem programu była Anna Grabowska

PR24/zz

--------------------------------

Data emisji: 2.02.19 

Godzina emisji: 17.37

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem