more_horiz

Jakie korzyści dla rodziców i opiekunów wynikają z nowej unijnej dyrektywy?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 08:06
W audycji "Kapitał i Praca" rozmowa o kwestii praw socjalnych na styku Unii Europejskiej i przepisów krajowych. Przedstawiciele Rady Unii Europejskiej i Parlamentu Europejskiego uzgodnili dyrektywę w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów. Jakie są jej najważniejsze założenia i jakie korzyści wypływają z niej dla osób, których dotyczy?
Audio
  • 23.03.19 Barbara Surdykowska: „Nowa dyrektywa wprowadza nie tylko zmiany prawne, ale stara się wprowadzić również zmiany społeczne (…)”.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Africa Studio/shutterstock.com

Nowe przepisy zakładają m.in., że dwa miesiące płatnego urlopu na dziecko musi być zagwarantowane każdemu z rodziców. Dyrektywa przewiduje, że część takiego świadczenia wykorzystywać będzie mogła mama, a część tata. Polska na wprowadzenie prawa będzie miała trzy lata.

– Dyrektywa została przedstawiona przez Komisję Europejską jako element wdrożenia europejskiego filaru praw socjalnych. Nowością jest również propozycja 10-dniowego urlopu tacierzyńskiego. Trzeba zaznaczyć, że obecnie istnieje on w 17 państwach członkowskich, w tym w Polsce. Dlatego zapis ten będzie szczególnie istotny dla krajów, w których tego rozwiązania nie ma. Z punktu widzenia Komisji, chodziło o zbudowanie wspólnego standardu i większe zaangażowanie ojców i opiekunów do bycia z dzieckiem, szczególnie w pierwszej fazie jego życia – wyjaśniła Barbara Surdykowska z Biura Eksperckiego NSZZ "Solidarność".  

Jeden z zapisów nowej dyrektywy dotyczy także kwestii elastycznej organizacji pracy. Jest jednak zaznaczenie, że pracodawca nie ma obowiązku uwzględniania wniosków o tego typu możliwość wypełniania obowiązków zawodowych przez pracownika.

– Z drugiej strony odmowa ta musi być przez pracodawcę w odpowiedni sposób uzasadniona. Muszą być również podane względy organizacyjne, które wpływają na brak akceptacji wspomnianego wniosku. W obecnym stanie prawnym pracownik ma możliwość ubiegania się o obniżenie wymiaru czasu pracy, natomiast pracodawca, odmawiając takiemu oczekiwaniu, nie jest zobowiązany do uzasadnienia swojej decyzji – zaznaczyła Barbara Surdykowska.

Na temat innych punktów unijnej dyrektywy w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów w całej rozmowie z Barbarą Surdykowską.

Audycję "Kapitał i Praca" prowadziła Anna Grabowska.

Polskie Radio 24/db

---------------------------------

Data emisji: 23.03.2019

Godzina emisji: 7.35

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem