more_horiz

Kapitał i Praca. Eksperci o waloryzacji rent i emerytur

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2019 18:23
- Ludzie przyzwyczajają się do prognoz, a prognozy były na poziomie 3,26 proc. Tymczasem, mamy wzrost o 2,86 proc. - mówił w audycji Kapitał i Praca Bogdan Grzybowski z OPZZ, odnosząc się do corocznej waloryzacji rent i emerytur. Gościem Polskiego Radia 24 był również Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan. 
Audio
  • 2.03.19 Kapitał i Praca. Eksperci o waloryzacji rent i emerytur
Wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w 2019 r. wyniósł 2,86 procent.
Wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w 2019 r. wyniósł 2,86 procent.Foto: shutterstock, Robert Kneschke

Od 1 marca świadczenia emerytalno-rentowe wzrosły o wskaźnik waloryzacji 102,86 proc. Oznacza to, że najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i rodzinna wzrosły o 70,20 zł, z kwoty 1029,80 zł do 1100 zł. Z kolei najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrosła z 772,35 zł do 825 zł.

- Ludzie przyzwyczajają się do prognoz, a prognozy były na poziomie 3,26 proc. Tymczasem, mamy 2,86 proc. Ludzie, którzy dzwonią do OPZZ, czują się oszukani. Mówią, że państwo znowu ich oszukało na 480 mln złotych - komentował Bogdan Grzybowski. - Od kilkunastu lat zmniejsza się relacja minimalnej emerytury do minimalnego wynagrodzenia. W 2002 roku emerytura minimalna stanowiła 70 proc. minimalnego wynagrodzenia, a w 2018 to zaledwie 50 proc. - zauważył gość PR24.

Jeremi Mordasewicz z kolei zwracał uwagę na to, że podwyższanie świadczeń emerytalnych wiąże się z większymi obciążeniami dla osób aktywnych zawodowo. - Za wyższe emerytury osoby pracujące muszą zapłacić większe podatki. To się nie bierze znikąd - wskazywał ekspert. - Pamiętajmy, że waloryzacja emerytur ma zapewnić nie podwyżkę emerytur, a zachowanie siły nabywczej, uchronić nas przed "zjadaniem" z czasem emerytur przez inflację - zaznaczał. 

Podczas ostatniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości prezes tej partii Jarosław Kaczyński zapowiedział wypłatę od maja "trzynastki" dla emerytów w wysokości 1100 zł. W piątek szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że świadczenie "Emerytura plus" będzie wypłacane osobom pobierającym emerytury lub renty bez względu na ich wysokość. Świadczenie ma być wypłacane od maja. 

Więcej w całej audycji. 

Gospodarzem programu była Anna Grabowska

Polskie Radio 24/PAP

---------------------------------

Data emisji: 2.03.19 

Godzina emisji: 17.35

Zobacz więcej na temat: Polskie Radio 24 emerytura

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem