more_horiz

Strajk nauczycieli. "To najmocniejszy argument, którym mogą zwrócić uwagę na swoje potrzeby"

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2019 18:01
Zgodnie z ustaleniami Związku Nauczycielstwa Polskiego i oświatowej "Solidarności" strajk nauczycieli ma rozpocząć się 8 kwietnia. O planowanym proteście w Polskim Radiu 24 rozmawiali Ryszard Proksa, przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" i Sławomir Wittkowicz, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego "Solidarność-Oświata".
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Termin strajku może zbiec się z egzaminami: 10, 11 i 12 kwietnia ma odbyć się egzamin gimnazjalny, a 15, 16 i 17 kwietnia - egzamin ósmoklasisty. 6 maja zaś rozpoczną się matury. W szkołach od 5 do 25 marca trwa referendum strajkowe. Nauczyciele żądają podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych o tysiąc złotych.

- Jest to bardzo polityczny i społeczny problem, ale z drugiej strony można zapytać: kiedy nauczyciel ma zastrajkować, żeby skutecznie wywalczyć swoje prawa? Według tego co czytamy i widzimy, to najlepiej, żeby to zrobił w wakacje. Chciałbym zwrócić uwagę, że jeżeli energetycy strajkują, to zimą. Kiedy strajkuje służba zdrowia, to odchodzi od łóżek, od chorych. Jeżeli nauczyciel chce przerwać pracę, to nie zagraża to niczyjemu bezpieczeństwu. To jest tylko najmocniejszy argument, którym może zwrócić uwagę na swoje problemy – i społeczeństwu, i rządzącym – powiedział w Polskim Radiu 24 Ryszard Proksa.

Sławomir Wittkowicz podkreślił, że "nauczyciele i pozostali pracownicy oświaty nie są pozbawieni prawa do strajku". – A strajk polega na powstrzymaniu się od wykonywania swoich obowiązków. Najlepszy termin na strajk - żeby nie był bolesny -  jest pomiędzy 10 lipca a 20 sierpnia. Tyle tylko, że taki strajk będzie nieskuteczny. Poza tym strajk jest na samym końcu bardzo długiej drogi. My zwracamy uwagę, że od 2016 roku systematycznie, konsekwentnie prowadziliśmy rozmowy. Niestety zakończyły się one 31 stycznia tego roku brakiem jakiegokolwiek ustępstwa, porozumienia ze strony Ministerstwa Edukacji Narodowej. Mam nadzieję, że strona rządowa czas referendum strajkowego wykorzysta na zawarcie porozumienia z protestującymi organizacjami związkowymi – zaznaczył Sławomir Wittkowicz.

W ramach negocjacji płacowych minister edukacji Anna Zalewska w styczniu cztery razy spotkała się z przedstawicielami związków zawodowych. W ramach negocjacji zaproponowała im wprowadzenie dodatku dla rozpoczynających pracę w zawodzie "Stażyści na start" (ma to być jednorazowe świadczenie dla nauczyciela stażysty: 1000 zł w pierwszym i tyle samo w drugim roku stażu), przywrócenie obowiązku corocznego uchwalania regulaminów wynagradzania nauczycieli i ich uzgadniania ze związkami zawodowymi zrzeszającymi nauczycieli.

Anna Zalewska zapowiedziała również przyspieszenie wypłaty trzeciej z trzech zapowiedzianych podwyżek – we wrześniu 2019 roku, a nie w styczniu 2020. W 2017 roku ówczesna premier Beata Szydło i minister edukacji zapowiedziały, że płace nauczycieli w ciągu trzech lat wzrosną o 16,1 proc.: o 5,53 proc. w kwietniu 2018 roku, w styczniu 2019 o 5 proc. i w styczniu 2020 o kolejne 5 proc.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Anna Grabowska.

Polskie Radio 24/bartos

----------------------------

Data emisji: 09.03.2019


Godzina emisji: 17.35

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem